tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow KONKURS BIOETYCZNY
KONKURS BIOETYCZNY
Napisał Sekretariat   
Sobota 25 kwietnia 2009

Pierwszy w Polsce

WŁODAWA 2009

W piątek, 24 kwietnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włodawie miał miejsce finał powiatowego Konkurs Bioetyczny. Laureatami została trójka licealistów: Katarzyna Barszczewska(1e) - miejsce I (1 LO), Wojciech Węglewski (1g) - miejsce II (2 LO) i Monika Kuzioła (2a) - miejsce III (2 LO). Do tego pierwszego w Polsce - zorganizowanego przez o. Łukasza Szymańskiego i p. Renatę Wólczyńską - tego typu konkursu stanęli gimnazjaliści i licealiści ze szkół całego powiatu włodawskiego. Hasłem Konkursu było motto zaczerpnięte z encykliki Jana Pawła II Życie jest zawsze dobrem. Pierwszy etap I szkolny (test wiedzy) miał miejsce 20 kwietnia w obu włodawskich liceach równolegle. W wyniku przeprowadzenia testu do Etapu II zakwalifikowano po 5 osób z każdej ze szkół, z naszej szkoły wytypowano następujących uczniów: Agnieszka Jankowska (klasa 2i), Monika Kuzioła (2a), Wojciech Węglewski (1g), Jolanta Sielaszuk (2e) oraz Maciej Marciszewski (1j)..

W imprezie finałowej wzięli udział m.in.: dr Andrzej Mazur z Zakładu Genetyki i Mikrobiologii Instytutu Mikrobiologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie (który wygłosił ciekawy referat nt. Inżynieria genetyczna – szanse i zagrożenia, połączony z prezentacją multimedialną), Starosta Włodawski - Janusz Adam Kloc (który otworzył imprezę), wicestarosta włodawski - Wiesław Holaczuk (który oficjalnie konkurs zakończył), Róża Szaranik - członek Zarządu Powiatu, Kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej - Arlena Krawczuk oraz dyrektorzy szkół, placówek, nauczyciele.
         Dziękując młodzieży za udział w konkursie, starosta powiedzał m.in. Jeśli nie wiemy jak się zachować, to trzeba się zachować przyzwoicie - jak mawia jeden z autorytetów. Dlatego najważniejsze tak w nauce, jak i przede wszystkim w życiu, jest pytanie - gdzie jest w tym człowiek. Genetyka, która szybko posuwa się naprzód, na większość pytań nie ma jeszcze odpowiedzi. Nauka ta zadaje jednak inne ważne pytanie - gdzie zaczyna się człowiek i na ile można w ludzkie geny ingerować. Na pewno najważniejszy jest to, czy ta nauka służy człowiekowi.
         Szczególnie licznie przybyła również młodzież ze szkół gimnazjalnych powiatu włodawskiego wraz z opiekunami oraz uczniowie z 1 LO oraz ZSZ Nr 1 i 2 LO we Włodawie, a także delegacja uczniów z ZSR w Korolówce-Osadzie wraz z nauczycielami.
Celem Konkursu było zaznajomienie uczestników z aktualną problematyką związaną z zagadnieniami z pogranicza nauk medycznych, biologicznych, filozoficznych i prawnych, takich jak: komórki macierzyste, klonowanie, zapłodnienie in vitro, macierzyństwo zastępcze, eksperymenty na embrionach ludzkich, tworzenie hybryd i chimer, eutanazja, śmierć mózgu, eugenika, transplantacje narządów itp.

Patronat nad Konkursem objęli:

1. Starostwo Powiatowe we Włodawie
2. o. mgr Stanisław Jarosz - przeor klasztoru i proboszcz parafii św. Ludwika we Włodawie

SPONSORZY KONKURSU:
1. Zarząd Starostwa Powiatowego we Włodawie
2. O. Przeor Stanisław Jarosz
3. Apteka "Pod Różą" we Włodawie
4. Wydawnictwo Naukowe PWN w Warszawie, Wydawnictwo RHETOS w Warszawie, Wydawnictwo UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO w Olsztynie, Wydawnictwo SALWATOR w Krakowie.

Ostatnia aktualizacja ( Czwartek 14 maja 2009 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Powiat włodawski
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie
Pomysł utworzenia II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie dojrzewał od początku przemian, jakie dokonały się w Polsce w 1989 roku. Jednak dopiero w roku szkolnym 1990/91 można było przystąpić do przygotowania konkretnych projektów otwarcia nowej szkoły. Szczególnie zaangażowani w dzieło tworzenia II LO we Włodawie byli: mgr Józef Pawlin ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 , który kończąc swoja kadencję dyrektorską, za punkt honoru postawił sobie utworzenie liceum ogólnokształcącego przy istniejącym już zespole szkół.
Licznik odwiedzin
5832212