tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Czytam w podróży... Herberta
Czytam w podróży... Herberta
Napisał Sekretariat   
Środa 13 kwietnia 2016


„ Dokąd płynie Dionizos przez morze czerwone jak wino
ku jakim wyspom wędruje pod żaglem winorośli
śpi i nic nie wie więc my także nie wiemy
dokąd płynie z prądami bukowa łódź lotna"

6. kwietnia, po raz czwarty uczniowie ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie zaangażowali się
w ogólnopolską akcję „Czytam w podróży... Herberta". To projekt Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół, którego celem jest upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, jak również szeroka popularyzacja czytelnictwa.
Inicjatorem akcji w naszym środowisku była Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.
Solidnie przygotowaliśmy się do wydarzenia - w szkole opracowaliśmy i wyeksponowaliśmy informację o akcji wraz z notą biograficzną. Wybraliśmy i wydrukowaliśmy najpiękniejsze (naszym zdaniem ) wiersze Herberta a następnie udostępniliśmy w strategicznych miejscach w szkole. Lekcje przeprowadzone przez nauczycieli języka polskiego pozwoliły na nowo odkryć sens zawarty
w „ Przesłaniu Pana Cogito". 

Jednak największym wyzwaniem okazało się spotkanie „twarzą w twarz" z mieszkańcami miasta. Nasi rozmówcy ( niemal wszyscy) chętnie przyjęli wręczane im zakładki - symbol akcji, obiecali też zachęcić swoich bliskich, znajomych do czytania Herberta. Byliśmy odbiorcami częstego komunikatu: Mało czytamy! Wiemy, że dzięki czytelniczej akcji, zabraliśmy Herberta (różnymi środkami transportu) w najbliższe zakątki miasta jak i odległe miejscowości naszego powiatu.
Do zobaczenia za rok - uczniowie: Karolina Sawczuk, Izabela Krzesiak, Magda Dedera, Milena Kozłowska, Żuliana Chudzik, Natalia Pęcherz, Oliwia Grzeszczuk, Krystian Lemiński, Krzysztof Kowalczuk, Leopold Matejczuk , Kacper Ochrymiuk, (opiekun: p. H. Karpiuk)
Obszerniejszy materiał fotograficzny dostępny na stronie biblioteki szkolnej.
Ostatnia aktualizacja ( Czwartek 14 kwietnia 2016 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Powiat włodawski
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
5848434