tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Zaproszenie na wernisaż wystawy "ZIEMIA Z KOSMOSU"
Zaproszenie na wernisaż wystawy "ZIEMIA Z KOSMOSU"
Napisał Sekretariat   
Wednesday, 26 October 2016

28 października 2016 roku w „Galerii Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie o

godzinie 10:00 odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „Ziemia z Kosmosu”.

 „Ziemia z Kosmosu” to wystawa powstała w wyniku udziału członów Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR działającego prężnie od ponad dwudziestu przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie w czterech misjach amerykańskiego edukacyjnego projektu Sally Ride EarthKAM@Space Camp, sponsorowanego przez NASA. Fotografie planety wykonane zostały z orbity okołoziemskiej przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wystawa obejmuje ponad 30 plansz wybranych fotografii wydrukowanych w dużym formacie oraz  kilkadziesiąt zdjęć w wersji cyfrowej.


 

Podczas wernisażu dowiedzieć się będzie można o szczegółach działalności koła PULSAR, którego członkowie kierowani pasją i chęcią poznawania Wszechświata m. in. obserwują niebo, konstruują sprzęt obserwacyjny, organizują pokazy dla społeczności lokalnej, wyjeżdżają na warsztaty, pokazy, seminaria, z powodzeniem biorą udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Będzie to też okazja do poznania założeń projektu Sally Ride EarthKAM@Space Camp, w którym uczniowie
z całego świata zgłaszają propozycje wykonania z orbity okołoziemskiej fotografii określonych  obszarów na powierzchni Ziemi przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wykonane zdjęcia przekazywane są następnie na Ziemię, po czym uczniowie mogą je oglądać, analizować i pobierać poprzez specjalną stronę internetową projektu.

 

Gościem specjalnym spotkania będzie dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie z wykładem „Nie tylko obrazki, czyli co nam dają satelitarne obserwacje Ziemi”, który pokaże, że obrazy satelitarne niosą za sobą konkretne informacje i jak często nieświadomie wykorzystujemy te dane w naszym codziennym życiu.

 

Patronatem medialnym wystawę objęło najpoważniejsze astronomiczne czasopismo w Polsce – URANIA – Postępy Astronomii. Swój udział zapowiedział redaktor naczelny pisma – prof. dr hab. Maciej Mikołajewski.

 

Wystawa powstała w wyniku współpracy Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Za wsparcie finansowe dziękujemy Polskiej Spółce Gazownictwa, która realizuje przedsięwzięcie „Gazyfikacja rejonu Włodawy” współfinansowane przez Unię Europejską, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 10.2 oraz Tomaszowi Zajączkowskiemu – naszemu wspaniałemu Absolwentowi.

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Powiat włodawski
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie
Pomysł utworzenia II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie dojrzewał od początku przemian, jakie dokonały się w Polsce w 1989 roku. Jednak dopiero w roku szkolnym 1990/91 można było przystąpić do przygotowania konkretnych projektów otwarcia nowej szkoły. Szczególnie zaangażowani w dzieło tworzenia II LO we Włodawie byli: mgr Józef Pawlin ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 , który kończąc swoja kadencję dyrektorską, za punkt honoru postawił sobie utworzenie liceum ogólnokształcącego przy istniejącym już zespole szkół.
Licznik odwiedzin
4041620