tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Okko Luursema z Arnhem w Holandii
Okko Luursema z Arnhem w Holandii
Napisał Sekretariat   
Czwartek 27 października 2016

3 i 4 października 2016 r. gościł po raz kolejny w naszej szkole   Okko Luursema z  Arnhem   w Holandii. Podczas spotkania z uczniami z „Modrzewiaka” i Gimnazjum Nr 1 we Włodawie wygłosił prelekcje na tematy: „Dlaczego kocham swój kraj ?” oraz „Wolontariat w Holandii”. Pogadanki były prowadzone zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Okko Luursema jest emerytowanym oficerem armii oraz emerytowanym urzędnikiem.                    Z racji osobistych zainteresowań oraz doświadczeń zawodowych, jest aktywny na różnorodnych polach szeroko pojętej współpracy pomiędzy polskimi i holenderskimi organami samorządu terytorialnego (w szczególny sposób interesuje się losami holenderskich Żydów zamordowanych przez Niemców w obozie zagłady w Sobiborze). Ma duże doświadczenia w działalności wolontariackiej, którą prowadzi w Arnhem i chętnie dzieli się nimi z innymi, także młodzieżą z włodawskich szkół.

 


 

Pan Okko Luursema od lat pasjonuje się dziejami walk w Holandii z udziałem jednostek polskich. W szczególności pasjonuje go postać gen. Stanisława Sosabowskiego, twórcy i dowódcy   1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W Holandii podejmuje wiele działań dla upamiętnienia walczących tam w czasie II wojny światowej Polaków. Opiekuje się miejscami pamięci, towarzyszy polskim weteranom odwiedzającymi Driel podczas uroczystości rocznicowych bitwy pod Arnhem. Odbywa też liczne podróże do Polski, w tym na zaproszenie 6. Brygady Powietrzno-desantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa.

Cieszymy się, że nie zapomina o „Modrzewiaku”, który z radością gości Okko Luursema w swoich murach. Mamy nadzieję, że wizyta Okko Luursema w naszej szkole nie była ostatnią.

 


 


 


 Opr. M. Czuj, A. Lewczuk vel Leoniuk, M. Puchalska

Ostatnia aktualizacja ( Czwartek 27 października 2016 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Powiat włodawski
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

W skrócie
Czy chcesz się włączyć w rozwój ZSZ NR 1 i II LO we Włodawie? Wstąp w szeregi uczniów naszej szkoły. Zapoznaj się z nowymi zasadami rekrutacji.
Licznik odwiedzin
4580116