tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Praktyki uczniowskie w Grecji
Praktyki uczniowskie w Grecji
Napisał Sekretariat   
Środa 31 maja 2017
    W dniach 14 maja - 27 maja 2017 r. grupa 34 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i II LO we Włodawie brała udział w praktykach zagranicznych w Grecji w ramach programu Erasmus + i PO WER. Byli to uczniowie technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastromomicznych oraz technik informatyk. Po 28 godzinach podróży przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię młodzież wraz z czwórką opiekunów szczęśliwie dotarła do hotelu San Panteleimon nieopodal miejscowości Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej. Zakwaterowani zostali w przestronnych pokojach cztero lub trzyosobowych z widokiem na ośnieżone wierzchołki masywu Olimpu i rozległą plażę nad Zatoką Termajską.
Grecja

    Podczas pobytu uczestnicy praktyk mieli okazję m. in. zapoznać się z warunkami pracy w greckich firmach, poznać ich wyposażenie, przyjrzeć się obsłudze maszyn i urządzeń. Mogli samodzielnie wykonać niektóre czynności na stanowiskach. Ponadto, wyjazd ten był okazją do zapoznania się z tradycjami i kulturą Grecji, tamtejszą kuchnią, malowniczymi krajobrazami. Uczniowie poznali podstawowe zwroty w języku greckim i doskonalili znajomość angielskiego.
    Nasza młodzież zwiedziła zakład K. Nissoy w miejscowości Pos Panagia produkujący podzespoły elektroniczne m. in. do obrabiarek sterowanych numerycznie. Obserwowała proces wytwarzania układów elektronicznych obejmujący przygotowanie, montaż mikroprocesorów i kontrolę gotowych wyrobów.

   Gastronomowie w ramach praktyk udali się do pobliskiej tłoczni oliwy z oliwek, gdzie zapoznali się z procesem produkcji oliwy i urządzeniami wykorzystywanymi do jej wyrobu. Przy tej okazji dowiedzieli się, że odpady poprodukcyjne z oliwek nie są wyrzucane i po wysuszeniu służą jako opał.
   Inną ciekawą wycieczką była wizyta w rodzinnym zakładzie produkującym ser feta, typowy autoryzowany produkt grecki. Powstaje on z 70% mleka owczego i 30% mleka koziego. Nie obyło się bez degustacji i zakupów produktu regionalnego. Poza tym młodzież z grupy gastronomicznej skupiała swój pobyt na praktykach w hotelu San Pantelejmon, gdzie pracowali w kuchni i przy serwisie , obsługując gości hotelowych. Obsługa hotelu była bardzo zadowolona z pracy młodzieży, ich profesjonalizmu i sumienności oraz wiadomości nabytych w szkole.

Grecja
   Grupa informatyczna brała udział w zajęciach poświęconych diagnostyce i naprawie notebooków i innych urządzeń komputerowych. Każdy miał możliwość samodzielnie zdiagnozować usterkę i naprawić komputer, zregenerować toner w drukarce czy wymienić wyświetlacz w tablecie. Uczniowie uczyli się również programowania w języku Visual Basic oraz obsługi programu Excel. Doskonalili także umiejętności konfiguracji urządzeń sieciowych, co było szczególnie przydatne z powodu częstych problemów z Internetem.
    Informatycy odwiedzili serwis sprzętu elektronicznego w mieście Larisa - piątym pod względem liczby mieszkańców w Grecji. Zapoznawali się z oprogramowaniem do odtwarzania systemu operacyjnego z zapisanego wcześniej obrazu, poznawali tajniki zaawansowanej konfiguracji najnowszego systemu operacyjnego, analizowali typowe usterki zasilaczy komputerowych oraz obserwowali codzienną pracę serwisanta sprzętu komputerowego. Przy okazji grupa udała się na krótki spacer po centrum miasta.
   Weekend był przeznaczony na realizację programu kulturalnego. W sobotę odbyła się wycieczka do przepięknych Meteorów. Meteory to grupa prawosławnych klasztorów (monastyrów), wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Te niezwykłe budowle, wzniesione na pozornie niedostępnych skalnych szczytach, zajmują górską dolinę nieco na północ od miejscowości Kalambaka. Nazwa Metéora dosłownie oznacza „skały zawieszone w powietrzu”, a na nich zbudowano właśnie monastyry. Młodzież zwiedziła Wielki Meteor. Z tarasu widokowego podziwialiśmy fantastyczne widoki okolicy zapierające dech w piersiach. Zatrzymaliśmy się także w pracowni ikon, gdzie przewodniczka opowiedziała o sposobie pisania ikon. W drodze dojazdowej obejrzeliśmy cudowne źródło Świętej Paraskiewy.
    W niedzielny poranek wybraliśmy się na wyprawę na wyspę Skiathos.Ta niewielka wyspa o powierzchni zaledwie 48 km2 słynie z licznych plaż. Charakterystyczną rośliną jest tu drzewo piniowe, które porasta dużą część wyspy. Piasek na niektórych plażach zawiera dużo miki, co sprawia, że błyszczy w słońcu. Na wyspę wypłynęliśmy statkiem , a podczas 2,5 godzinnej podróży Kapitan Kostas zapewnił wiele atrakcji , w tym tańce profesjonalnych greckich tancerzy.
    Nie zabrakło też czasu na zakupy. Można było wykazać się znajomością języków obcych podczas wizyty na greckim bazarze w Leptokarii. Były tam zarówno regionalne produkty, np. baklawa, loukumi, czy tzipouro, jak również wyroby, które można spotkać na polskich targowiskach. Przy okazji okazało się, że niektórzy handlarze potrafią rozmawiać po polsku. Wiele osób zaopatrzyło się w upominki dla swoich bliskich i znajomych.
    Wolne popołudnia, były przeznaczane na zajęcia rekreacyjno - sportowe. Odbyliśmy pieszą wycieczkę na pobliskie wzgórze, na którym znajduje się zamek Platamon. Z góry podziwialiśmy piękne widoki na Riwierę Olimpijską i szczyty Olimpu. Na pobliskiej plaży młodzież w wolnym czasie grała w siatkówkę,do dyspozycji był hotelowy basen lub alternatywnie kąpiel w Morzu Egejskim.
    Wieczorami również nie brakowało atrakcji. Wspólne dyskoteki dostarczyły wspaniałych wrażeń! Specjalnie dla młodzieży zorganizowano wieczór grecki. Przy dźwiękach tradycyjnych melodii greckich można było podziwiać tańce zespołu ludowego, a w końcu poddać się urokowi chwili i zatańczyć wspólnie taniec Zorby i kilka innych greckich tańców.

   Wyjazd na praktyki zawodowe do Grecji był z pewnością wielką, niezapomnianą przygodą dla wielu naszych uczniów.
Ostatnia aktualizacja ( Środa 31 maja 2017 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Powiat włodawski
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

W skrócie
Pierwszą szkołą zawodową we Włodawie była, utworzona w 1929 r. przy Sierocińcu im. Tadeusza Kościuszki, Sejmikowa Szkoła Rzemiosł Sejmiku Włodawskiego. Posiadała ona internat i mieściła się w dzisiejszym budynku oddziału internistycznego Szpitala Powiatowego.
Licznik odwiedzin
5839988