tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow UMCS zaprasza na spotkania z filozofią
UMCS zaprasza na spotkania z filozofią
Napisał Sekretariat   
Piątek 11 września 2009

UNIWERSYTET MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ

INSTYTUT FILOZOFII

PL. MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ 4,

20–031 LUBLIN

  http://filozofia.umcs.lublin.pl

Serdecznie zapraszamy na spotkania z filozofią w ramach VI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Nasze prezentacje odbędą się w poniedziałek 21 września w auli gmachu Collegium Humanicum (Wydział Filozofii i Socjologii UMCS, Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4).

1100 Dr hab. Piotr Giza, Czy komputery mogą dokonywać odkryć naukowych?

1200 Dr hab. Andrzej Łukasik, Świat-maszyna. Filozofia przyrody Isaaca Newtona

1300 Mgr Marcin Szymajda, Czy żyjemy w Matrixie?

 

Abstrakty

Dr hab. Piotr Giza

Czy komputery mogą dokonywać odkryć naukowych?

Odkrycie naukowe tradycyjnie uważane jest za domenę geniuszu. Kojarzy się nam ono z nazwiskami wielkich uczonych, którzy w przebłysku genialnej intuicji formułowali nowe rewolucyjne teorie czy odkrywali nowe zjawiska. Co więcej, ów przebłysk intuicji dostępny byłby jedynie wybranym, a my, zwykli śmiertelnicy, nie możemy go ani doświadczyć ani zrozumieć.

W tym kontekście mówienie o systemach komputerowych, które miałyby dokonywać odkryć naukowych, wydaje się utopią, a z pewnością bardzo odległą science-fiction. Skoro bowiem szczytem techniki dopiero ostatnich lat są maszyny na tyle „inteligentne”, by sterować linią obrabiarek, nadzorować lot statku kosmicznego czy grać w szachy, a więc wykonywać zadania, którym w zasadzie byłby w stanie podołać odpowiednio „wytrenowany” zwykły człowiek, to jakże daleko im jeszcze do wyżyn geniuszu, na które ów zwykły człowiek wznieść się nie może.

W wykładzie postaram się odpowiedzieć na pytanie czy i na ile, przekonanie to jest prawdziwe.

Dr hab. Andrzej Łukasik

Świat-maszyna. Filozofia przyrody Isaaca Newtona

Wykład prezentuje podstawowe cechy obrazu świata jednego z największych uczonych w dziejach świata, twórcy fizyki klasycznej – sir Isaaca Newtona. Poza krótkim przypomnieniem najważniejszych osiągnięć w fizyce (zasad dynamiki i prawo powszechnego ciążenia) analizowane są poglądy Newtona na naturę materii, charakter sił działających między ciałami, teoria absolutnej przestrzeni i absolutnego czasu oraz rolę Boga w świecie. Wykład koncentruje się na filozoficznym aspekcie myśli Newtona, który zwykle bywa pomijany w podręcznikach z fizyki i ukazuje uczonego nie tylko jako fizyka, ale również jako filozofa, teologa, a nawet alchemika.

Mgr Marcin Szymajda

Czy żyjemy w Matrixie?

Film Matrix przedstawia wizję neurointeraktywnej, generowanej komputerowo symulacji świata, postawionego ludziom przed oczami, by nie widzieli prawdy. Film ten można obejrzeć beztrosko – nasycić się zapierającą dech w piersiach akcją i efektami specjalnymi, wyjść z kina i… powrócić do swojej codziennej rzeczywistości. Ale chwileczkę! Czy to na pewno jest rzeczywistość? Po wyjściu z kina każdy powinien już zdawać sobie sprawę, że nie może mieć co do tego stuprocentowej pewności.

Zapraszam do pójścia tropem tej wątpliwości oraz pomysłów, zgodnie z którymi prawdziwa rzeczywistość jest zupełnie inna, niż nam się to wydaje, a to, co za nią uważaliśmy, tak naprawdę nie istnieje.

Poznamy poglądy Platona (według którego widzimy tylko cienie tego, co naprawdę istnieje), Kartezjusza (którego nie tak łatwo było nabrać na istnienie materialnego świata), Berkeleya (który w ogóle nie dał się na to nabrać), i wiele innych tego typu koncepcji, przewijających się w filozofii i nauce.

Z wyrazami szacunku

Dr hab. Piotr Giza

Prodziekan ds. Studiów Filozoficznych

Dr hab. Andrzej Łukasik

Zastępca dyrektora Instytutu Filozofii UMCS

 

 

 

 

 

 

Czy żyjemy w Matrixie?

 

 

 

 

 

Czy komputery mogą dokonywać odkryć naukowych?

 

Abstrakty

 

 

Ostatnia aktualizacja ( Piątek 11 września 2009 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Powiat włodawski
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
5832359