tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Modrzewiacy uczcili 70. rocznicę bitwy pod Wytycznem
Modrzewiacy uczcili 70. rocznicę bitwy pod Wytycznem
Napisał Sekretariat   
Tuesday, 29 September 2009

      25 i 26 września odbyły się we Włodawie i Wytycznie uroczyste obchody 70. rocznicy bitwy pod Wytycznem stoczonej przez żołnierzy  Zgrupowania Korpusu Ochrony Pogranicza z Armią Czerwoną. Tak ważne wydarzenie nie mogło się odbyć bez udziału kadry nauczycielskiej i młodzieży naszej szkoły.

     W piątek 25 września uczniowie klas II i III pod opieką nauczycieli historii: P. Małgorzaty Oleniak, P. Sławomira Potapczuka i P. Mariusza Czuja mieli możliwość wysłuchania bardzo interesujących wykładów wygłoszonych w ramach konferencji popularno-naukowej „Polski wrzesień 1939 r.- wojna na dwa fronty”.

     Wybitni znawcy tematu, Panowie- prof. dr hab. Czesław Grzelak i dr Jerzy Prochowicz, przybliżyli naszej młodzieży problem agresji niemieckiej i radzieckiej na Polskę oraz walki KOP na kresach wschodnich we wrześniu 1939 roku.

     Konferencja była jedynie preludium do głównego wydarzenia, jakim były uroczystości odbywające się 26 września w Wytycznie. Na ich program złożyły się, m.in.: Msza Św., Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek  przy pomniku ku czci obrońców ojczyzny z 1939 roku. Trzeba zaznaczyć, że w tej części uroczystości godnie reprezentowali naszą szkołę poczet sztandarowy oraz Młodzieżowe Koło Przyjaciół Żołnierzy Armii Krajowej ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy AK Koło we Włodawie pod opieką P. Jarosława Pogonowskiego, a dyrektor szkoły- Pan Eugeniusz Omelczuk złożył wiązankę kwiatów  przy Kopcu Chwały Żołnierzy  KOP-u. Po części oficjalnej obejrzeliśmy występ artystyczny młodzieży z wytyckiej szkoły podstawowej, wysłuchaliśmy pięknego koncertu pieśni patriotycznej w wykonaniu Chóru Wojska Polskiego oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że uroczystość tą uświetnił również występ naszej uczennicy- Magdaleny Ruty z klasy I LOa, która brawurowo wykonała „Pieśń powstańców”.

      Jednak największą atrakcją programu, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali, była rekonstrukcja bitwy pod Wytycznem , która rozegrała się 1 października 1939 r., a którą zaprezentowało Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno-Historyczne 9. Pułku Piechoty Legionów. Żołnierze z wielkim zaangażowaniem odegrali przed zgromadzoną widownią walkę jednostek Armii Czerwonej z żołnierzami Korpusu Ochrony Pogranicza. Ich umundurowanie, uzbrojenie, osprzęt, historyczne rekwizyty, efekty specjalne w postaci huku wystrzałów, kanonady broni maszynowej, świec dymnych potęgowały realizm i efektowność tego widowiska. Nic dziwnego, że  wywarło ono niesamowite wrażenie na publiczności, która na rozgrywane wydarzenia reagowała bardzo żywo, gromkimi brawami.

     W międzyczasie można było spróbować wojskowej grochówki i bigosu, przy wydawaniu których uwijali się wolontariusze-uczniowie klas technikum gastronomicznego naszej szkoły.      

   Ta fascynująca, poglądowa lekcja historii spodobała się nam tak bardzo, że nie omieszkamy skorzystać z niej w przyszłym roku, bo jak pisał C.K. Norwid :

„Niechże nie uczą mię, gdzie ma ojczyzna,

 Bo pola, sioła, okopy

I krew, i ciało, i ta jego blizna

To jej ślad – lub – stopy.”

    Dla osób, które nie mogły wziąć udziału w tych uroczystościach Pan Sławomir Potapczuk i Pani Aleksandra Baj-Kawiak przygotowali galerię zdjęć i relację filmową. Zapraszamy do ich obejrzenia !

 

                                                                               Oprac. Renata Sidoruk

                                                                                         Sławomir Potapczuk

Ostatnia aktualizacja ( Tuesday, 29 September 2009 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Powiat włodawski

W skrócie
Pierwszą szkołą zawodową we Włodawie była, utworzona w 1929 r. przy Sierocińcu im. Tadeusza Kościuszki, Sejmikowa Szkoła Rzemiosł Sejmiku Włodawskiego. Posiadała ona internat i mieściła się w dzisiejszym budynku oddziału internistycznego Szpitala Powiatowego.
Licznik odwiedzin
3987502