tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow 58 rocznica śmierci ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego" w Modrzewiaku
58 rocznica śmierci ppor. Edwarda Taraszkiewicza "Żelaznego" w Modrzewiaku
Napisał Sekretariat   
Wednesday, 07 October 2009

           "O ile żyję do tej pory, przypisuję to łasce najwyższego Boga. [...] zawsze gorąco Boga proszę w codziennym różańcu, by mi dał siłę wytrwać w tej ciężkiej pracy i trudach, który dźwigam na swych barkach. Widocznie Bóg dobry iskierkę łaski ma dla mnie, bo naprawdę przez tyle lat walki ręce moje nie splamiły się niczym brudnym czy czyjąś krzywdą. [...] nie zbadane są wyroki Boże, może to było moje przeznaczenie od Boga, że tą drogą poszedłem, nie plamiąc sumienia, służąc świętym celom".
Fragment listu ppor. "Żelaznego" do rodziny z 1951 r.

Galeria zdjęć

         58 lat temu, o świcie 6 października 1951 roku, w miejscowości Zbereże (pow. Włodawa), przebijając się  wraz z trzema swoimi żołnierzami przez trzy kordony kilkusetosobowej obławy UB-KBW, zginął w walce ostatni dowódca oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa, ppor. Edward Taraszkiewicz ps. "Żelazny". Wraz z nim poległ Stanisław Torbicz "Kazik", zaś pozostałych dwóch żołnierzy - Józefa Domańskiego "Łukasza" i Stanisława Marciniaka "Niewinnego" ujęto, w pokazowym procesie skazano na karę śmierci i zamordowano 12 stycznia 1953 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. W trakcie działań Grupy Operacyjnej UB-KBW zostali zabici również Natalia i Teodor Kaszczukowie, bezbronne małżeństwo, w których domu ukrywali się partyzanci. Ppor. "Żelazny" poległ mając 30 lat, z których 6 poświęcił na bezkompromisową walkę z komunistycznym zniewoleniem. Jego ciało zostało przewiezione do PUBP we Włodawie i pochowane w nieznanym do dziś miejscu.

 

            Z racji tej tragicznej rocznicy w naszej szkole, na warsztatach miała miejsce bardzo ciekawa prelekcja pana Grzegorza Makusa    pt. „Żołnierze Wyklęci – zapomniani bohaterowie. Rzecz o braciach Taraszkiewiczach”.  Pan Grzegorz przedstawił w swoim wystąpieniu okoliczności, które doprowadziły do osaczenia i śmierci ppor. Edmunda Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”.

          W spotkaniu brali udział uczniowie I TB, II TB, IILOa/h, IILOb z nauczycielami historii p. Małgorzatą Oleniak, p. Mariuszem Czujem i p. Sławomirem Potapczukiem.

 

Gloria victis !

Ostatnia aktualizacja ( Wednesday, 07 October 2009 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
Najlepsi
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+
Dziennik

Ważne strony
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
3865438