tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow MODRZEWIACY NA OBCHODACH 66 ROCZNICY WYBUCHU ZBROJNEGO POWSTANIA WIĘŹNIÓW W SOBIBORZE
MODRZEWIACY NA OBCHODACH 66 ROCZNICY WYBUCHU ZBROJNEGO POWSTANIA WIĘŹNIÓW W SOBIBORZE
Napisał Sekretariat   
Środa 28 października 2009

                                                                       PAMIĘTAMY !

    „Ci z was, którzy przeżyją, niech dadzą świadectwo. Niech świat się dowie, co się tutaj działo.”        

                                         Aleksander Aronowicz Peczerski -

                                                                        przywódca powstania w Sobiborze, na kilka  

                                                                        chwil przed jego wybuchem

Galeria zdjęć

      66 lat minęło od bardzo ważnego wydarzenia związanego z naszym regionem. 14 października 1943 roku kilkusetosobowa grupa więźniów niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze (Sonderkommando Sobibór) podjęła desperacką próbę ucieczki z tego „piekła na ziemi”.

      Ucieczka powiodła się nielicznym, ale dzięki ich odwadze i determinacji świat dowiedział się o ok. 250 tys. ofiar ludobójczej polityki III Rzeszy. Aby pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nie zanikła i jednocześnie stanowiła przestrogę dla pokoleń wolnych od takich doświadczeń, Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego zorganizowało 9 października b.r. obchody 66. Rocznicy Wybuchu Zbrojnego Powstania Więźniów Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze.

    Wydarzenie takiej rangi nie mogło odbyć się bez obecności  uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

     Jako uczestnicy tych  obchodów  mieliśmy możliwość spotkania się z nielicznymi żyjącymi jeszcze  bohaterami powstańczego zrywu oraz ich rodzinami, którzy przybyli na tę uroczystość z różnych stron Polski, Niemiec i Holandii. Ponadto byliśmy świadkami otwarcia pierwszej polskiej, bardzo interesującej wystawy pt. „Z popiołów Sobiboru”.

      W dalszej kolejności nasi uczniowie  z klas III e i I d/f wspólnie z uczniami  I LO im. T. Kościuszki pod opieką pracownika muzeum – Pana Krzysztofa Skwirowskiego pokonali pieszo kilkukilometrową trasę     z Włodawy na stację kolejową w Orchówku, aby upamiętnić drogę, którą w 1943 roku Niemcy pędzili miejscową społeczność żydowską na stracenie.

      Ostatnia część uroczystości odbyła się w Sobiborze na terenie Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady. Aby uczcić pamięć ofiar Holocaustu  i oddać hołd bohaterom powstania, nasi uczniowie wraz z kolegami z I LO wzięli udział w spotkaniu przy Kopcu Pamięci, gdzie odsłonięto nowe „kamienie pamięci” i zapalono znicze, a następnie zwiedzali miejscowe muzeum.

      Z kolei 12 października nauczyciele naszej szkoły: P. Mariusz Czuj, P. Franciszek Malczewski, P. Sławomir Potapczuk,  P. Renata Sidoruk uczestniczyli w warsztatach metodycznych nt. sposobów wykorzystania nowych multimedialnych programów edukacyjnych w nauczaniu o Holocauście zorganizowanych i przeprowadzonych przez  dyrektora włodawskiego muzeum – Pana Marka Bema.

     Jesteśmy dumni, że mogliśmy godnie reprezentować naszą szkołę w tych jakże ważnych i głęboko poruszających uroczystościach, a przede wszystkim oddać honor pamięci tych, których zamordowano w obozie oraz tych odważnych kobiet i mężczyzn, którzy 14 października 1943 roku podnieśli bunt i wszczęli walkę o wolność i godność ludzką, gdyż jak pisał Jan Paweł II w książce „Pamięć   i tożsamość”: „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać! Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie.(…) Całym sobą płacisz za wolność. Tą zapłatą wchodzimy w historię i dotykamy jej epok: Którędy przebiega dział pokoleń między tymi, co nie dopłacili, a tymi, co musieli nadpłacać? Po której jesteśmy stronie?(…) Historia warstwą wydarzeń  powleka zmagania sumień. W warstwie tej drgają zwycięstwa i upadki. Historia ich nie pokrywa, lecz uwydatnia(…).”

 

    Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych uroczystości!    

 

                                                          Oprac. Sławomir Potapczuk

                                                          Renata Sidoruk

Ostatnia aktualizacja ( Środa 28 października 2009 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Powiat włodawski
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie
Pierwszą szkołą zawodową we Włodawie była, utworzona w 1929 r. przy Sierocińcu im. Tadeusza Kościuszki, Sejmikowa Szkoła Rzemiosł Sejmiku Włodawskiego. Posiadała ona internat i mieściła się w dzisiejszym budynku oddziału internistycznego Szpitala Powiatowego.
Licznik odwiedzin
5832205