tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow MODRZEWIACY NA SPOTKANIU AUTORSKIM Z PISARZEM JACKIEM DEHNELEM
MODRZEWIACY NA SPOTKANIU AUTORSKIM Z PISARZEM JACKIEM DEHNELEM
Napisał Sekretariat   
Czwartek 19 listopada 2009

        „Dla pisarza urodzić się w polszczyźnie, czyli języku Kochanowskiego, Schulza, Mickie- i Gombrowicza, Miłosza i tylu innych wspaniałych cudotwórców od literatury, to wielka wygrana. Pisarz bowiem rodzi się nie w kraju, ale języku, i nieliczne wyjątki – jak Conrad, Nabokov czy Stryjkowski – tylko potwierdzają tę regułę. Być może gdybym przyszedł na świat w Brighton albo Manchesterze, mówiłbym to samo o angielszczyźnie   z jej Szekspirem, Dickensem i Merrillem, a gdyby w Dieppe albo Lyonie – o francuszczyźnie z Racine’em, Flaubertem i Rimbaudem. Ale urodziłem się właśnie w polszczyźnie i dlatego niedoścignione mistrzostwo językowe najbardziej mnie zachwyca u twórców rodzimych.”

                                                                                                                   Jacek Dehnel

       13 listopada 2009 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z Jackiem Dehnelem – młodym pisarzem o ogólnopolskiej już sławie. Artysta odwiedził nasze miasto na zaproszenie Miejskiej  Biblioteki Publicznej.

       Jacek Dehnel urodził się w 1980 r. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Jest poetą, tłumaczem, prozaikiem, malarzem. Debiutował w 2004 r. tomem wierszy „Żywoty równoległe”. Następnie wydał zbiory poezji „Wyprawa na południe”(2005), „Wiersze”(2006), „Brzytwa okamgnienia”(2007), zbiór opowiadań „Kolekcja”(1999), powieść „Lala”(2006), tomy prozy „Rynek w Smyrnie”(2007) i „Balzakiana”(2008).   W 2005 r. za swoją twórczość otrzymał Nagrodę im. Kościelskich. Za powieść „Lala” otrzymał w 2007 r. Paszport Polityki. W listopadzie 2008 r. otrzymał od Rady Języka Polskiego tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny, a w marcu 2009 r. nagrodę kulturalną miasta Gdańsk „Splendor Gedanesis” za książkę „Balzakiana” i przekłady poezji Philipa Larkina. W 2009 r. nominowany do Nagrody Nike za „Balzakiana”.

        Tyle o samym pisarzu. A teraz kilka słów o spotkaniu. Jacek Dehnel okazał się bardzo otwartym, komunikatywnym, inteligentnym, dowcipnym i sympatycznym człowiekiem. Bardzo szybko nawiązał wspaniały kontakt ze swoimi czytelnikami. Najpierw sam pięknie opowiadał o swoim dzieciństwie, domu, rodzicach, rodzinie, szkole, przyjaciołach, a następnie o fascynacjach czytelniczych i o tym, jak poczuł swoje powołanie pisarskie. W dalszej kolejności twórca czytał fragmenty swoich utworów.

Nie zabrakło również pytań ze strony zaproszonych gości. Pisarz bardzo umiejętnie odpowiadał na wszystkie pytania, nieraz trudne i osobiste. Słuchaliśmy go z wielką uwagą, podziwiając jego bogatą, poprawną polszczyznę, dykcję, elegancję i kulturę osobistą. Tym bardziej że artysta często ubarwiał swoje wypowiedzi licznymi anegdotami i żartami, które wywoływały wśród słuchaczy wybuchy śmiechu i głośny aplauz.

Na koniec mogliśmy nabyć interesujące nas dzieła pisarza z własnoręcznie wpisaną przez niego dedykacją.

       Podsumowując można śmiało stwierdzić, że spotkanie z Jackiem Dehnelem okazało się niesamowitym przeżyciem, prawdziwą przygodą intelektualną. Cieszymy się tym bardziej, że mogli wziąć w nim udział uczniowie naszej szkoły, którzy próbują swoich sił w twórczości literackiej bądź dziennikarstwie  i wytrwale szlifują swój talent pisarski  pisząc prace konkursowe czy wydając gazetkę szkolną. Dzisiaj mogli się uczyć od samego mistrza pióra, który udzielił im wielu cennych rad i wskazówek oraz zachęcił do dalszego rozwijania własnych pasji, zdolności i zainteresowań.

         Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do galerii zdjęć!            

                                                                        Oprac. Renata Sidoruk

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Powiat włodawski
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
5832310