tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Kolonie polonijne w "Modrzaku"
Kolonie polonijne w "Modrzaku"
Napisał Sekretariat   
Piątek 16 lipca 2010

       8 lipca 2010 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie odbyło się huczne zakończenie kolonii w których uczestniczyły dzieci i młodzież z Ukrainy i Białorusi. 80 uczniów oraz 4 nauczycieli z Grodna i okolic oraz 20 uczniów i 2 nauczycieli z Żytomierza spędziło 12 dni we Włodawie.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Organizatorem kolonii było stowarzyszenie „Współnota Polska” oddział w Chełmie z prezesem Markiem Jaroszkiem na czele. Kadrę wychowawców z Włodawy tworzyli nauczyciele ZSZ Nr 1 i II LO pod kierunkiem dyrektora szkoły Eugeniusza Omelczuka.

Wizyta białoruskiej młodzieży to efekt bardzo dobrej współpracy szkoły ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” które wspólnie z Senatem Rzeczypospolitej Polskiej współfinansowało pobyt edukacyjny dzieci oraz porozumienia z Powiatem Włodawskim reprezentowanym przez starostę Janusza Adama Kloca.

Organizatorzy przybliżyli zagranicznym gościom polską tradycję, kulturę a przede wszystkim język. Duże wrażenie na kolonistach wywarło jezioro Białe oraz tereny nadbużańskie. Ponadto niezapomnianych przeżyć dostarczyła wizyta w Chełmie w zabytkowej kopalni kredy oraz podróż statkiem po Wiśle w Kazimierzu Dolnym. Koloniści zwiedzili również Lublin, pałac w Kozłówce, były obóz hitlerowski w Sobiborze, monastyr w Jabłecznej, sanktuarium w Kodniu, cerkiew unicką w Kostomłotach i wiele innych ciekawych miejsc.

Wszystkie dzieci i ich opiekunowie którzy uczestniczyli we włodawskich koloniach uczą się języka polskiego na Ukrainie i Białorusi ale władają nim na różnych poziomach – mówią opiekunki z Ukrainy i Białorusi. Pobyt w Polsce był wiec bardzo pomocny bowiem wszyscy rozmawialiśmy po polsku z opiekunami i młodzieżą, która chętnie nas odwiedzała- mówi Ludmiła Korbut i Halina Kurjata z Żytomierza. Jesteśmy tutaj po raz pierwszy i jesteśmy zachwyceni piękną przyrodą oraz wspaniałymi ludźmi których spotkaliśmy tu we Włodawie- czytamy w księdze pamiątkowej kolonii.

Ostatnia aktualizacja ( Piątek 16 lipca 2010 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Powiat włodawski
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
4117170