tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Kolonie polonijne w "Modrzaku"
Kolonie polonijne w "Modrzaku"
Napisał Sekretariat   
Piątek 16 lipca 2010

       8 lipca 2010 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie odbyło się huczne zakończenie kolonii w których uczestniczyły dzieci i młodzież z Ukrainy i Białorusi. 80 uczniów oraz 4 nauczycieli z Grodna i okolic oraz 20 uczniów i 2 nauczycieli z Żytomierza spędziło 12 dni we Włodawie.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Organizatorem kolonii było stowarzyszenie „Współnota Polska” oddział w Chełmie z prezesem Markiem Jaroszkiem na czele. Kadrę wychowawców z Włodawy tworzyli nauczyciele ZSZ Nr 1 i II LO pod kierunkiem dyrektora szkoły Eugeniusza Omelczuka.

Wizyta białoruskiej młodzieży to efekt bardzo dobrej współpracy szkoły ze stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” które wspólnie z Senatem Rzeczypospolitej Polskiej współfinansowało pobyt edukacyjny dzieci oraz porozumienia z Powiatem Włodawskim reprezentowanym przez starostę Janusza Adama Kloca.

Organizatorzy przybliżyli zagranicznym gościom polską tradycję, kulturę a przede wszystkim język. Duże wrażenie na kolonistach wywarło jezioro Białe oraz tereny nadbużańskie. Ponadto niezapomnianych przeżyć dostarczyła wizyta w Chełmie w zabytkowej kopalni kredy oraz podróż statkiem po Wiśle w Kazimierzu Dolnym. Koloniści zwiedzili również Lublin, pałac w Kozłówce, były obóz hitlerowski w Sobiborze, monastyr w Jabłecznej, sanktuarium w Kodniu, cerkiew unicką w Kostomłotach i wiele innych ciekawych miejsc.

Wszystkie dzieci i ich opiekunowie którzy uczestniczyli we włodawskich koloniach uczą się języka polskiego na Ukrainie i Białorusi ale władają nim na różnych poziomach – mówią opiekunki z Ukrainy i Białorusi. Pobyt w Polsce był wiec bardzo pomocny bowiem wszyscy rozmawialiśmy po polsku z opiekunami i młodzieżą, która chętnie nas odwiedzała- mówi Ludmiła Korbut i Halina Kurjata z Żytomierza. Jesteśmy tutaj po raz pierwszy i jesteśmy zachwyceni piękną przyrodą oraz wspaniałymi ludźmi których spotkaliśmy tu we Włodawie- czytamy w księdze pamiątkowej kolonii.

Ostatnia aktualizacja ( Piątek 16 lipca 2010 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie

W skrócie
Pomysł utworzenia II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie dojrzewał od początku przemian, jakie dokonały się w Polsce w 1989 roku. Jednak dopiero w roku szkolnym 1990/91 można było przystąpić do przygotowania konkretnych projektów otwarcia nowej szkoły. Szczególnie zaangażowani w dzieło tworzenia II LO we Włodawie byli: mgr Józef Pawlin ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 , który kończąc swoja kadencję dyrektorską, za punkt honoru postawił sobie utworzenie liceum ogólnokształcącego przy istniejącym już zespole szkół.
Licznik odwiedzin
5852456