tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Wspomnienia z nieludzkiej ziemiModrzewiacy na spotkaniu z Sybirakami
Wspomnienia z nieludzkiej ziemiModrzewiacy na spotkaniu z Sybirakami
Napisał Sekretariat   
Wtorek 28 września 2010

  21 września 2010 r. młodzież naszej szkoły pod opieką P. Mariusza Czuja,        P. Sławomira Potapczuka i P. Renaty Sidoruk wzięła udział w sesji popularno-naukowej „Wspomnienia Sybiraków z Ziemi Nieludzkiej”, która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie.

      Jej organizatorami byli: Urząd Miejski we Włodawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

      Na program spotkania złożyło się uroczyste przekazanie „Księgi Sybiraków” przez  P. Helenę Sawoń – prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego we Włodawie, projekcja filmu Mikołaja Wawrzeniuka „Wy już do Polski nie wrócicie”, wykład        P. dr hab. Marka Wierzbickiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu nt. „Okupacja sowiecka ziem polskich w latach 1939-1941”, prelekcja P. Aleksandry Zińczuk „Wspomnienie jako dokument. O historii mówionej”, miniwykład P. Ewy Krukowskiej nt. „Literacki portret Sybiraków w książkach z księgozbioru MBP we Włodawie”, montaż literacko-muzyczny przygotowany przez wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury pod kier. P. Marty Grzeszczuk, a także relacje osób, które przeżyły przymusowy pobyt w „archipelagu gułag”.

      Mamy nadzieję, że ta niezwykła i poruszająca lekcja historii zostanie na długo        w sercach i pamięci młodych ludzi.

      Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do galerii szkolnej, gdzie znajdują się zdjęcia z tej uroczystości, które wykonał dla Was P. Sławomir Potapczuk.

                                                                                

                                                                             Oprac. Renata Sidoruk

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
6182100