tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Wspomnienia z nieludzkiej ziemiModrzewiacy na spotkaniu z Sybirakami
Wspomnienia z nieludzkiej ziemiModrzewiacy na spotkaniu z Sybirakami
Napisał Sekretariat   
Wtorek 28 września 2010

  21 września 2010 r. młodzież naszej szkoły pod opieką P. Mariusza Czuja,        P. Sławomira Potapczuka i P. Renaty Sidoruk wzięła udział w sesji popularno-naukowej „Wspomnienia Sybiraków z Ziemi Nieludzkiej”, która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie.

      Jej organizatorami byli: Urząd Miejski we Włodawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

      Na program spotkania złożyło się uroczyste przekazanie „Księgi Sybiraków” przez  P. Helenę Sawoń – prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego we Włodawie, projekcja filmu Mikołaja Wawrzeniuka „Wy już do Polski nie wrócicie”, wykład        P. dr hab. Marka Wierzbickiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu nt. „Okupacja sowiecka ziem polskich w latach 1939-1941”, prelekcja P. Aleksandry Zińczuk „Wspomnienie jako dokument. O historii mówionej”, miniwykład P. Ewy Krukowskiej nt. „Literacki portret Sybiraków w książkach z księgozbioru MBP we Włodawie”, montaż literacko-muzyczny przygotowany przez wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury pod kier. P. Marty Grzeszczuk, a także relacje osób, które przeżyły przymusowy pobyt w „archipelagu gułag”.

      Mamy nadzieję, że ta niezwykła i poruszająca lekcja historii zostanie na długo        w sercach i pamięci młodych ludzi.

      Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do galerii szkolnej, gdzie znajdują się zdjęcia z tej uroczystości, które wykonał dla Was P. Sławomir Potapczuk.

                                                                                

                                                                             Oprac. Renata Sidoruk

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie

W skrócie
Pomysł utworzenia II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie dojrzewał od początku przemian, jakie dokonały się w Polsce w 1989 roku. Jednak dopiero w roku szkolnym 1990/91 można było przystąpić do przygotowania konkretnych projektów otwarcia nowej szkoły. Szczególnie zaangażowani w dzieło tworzenia II LO we Włodawie byli: mgr Józef Pawlin ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 , który kończąc swoja kadencję dyrektorską, za punkt honoru postawił sobie utworzenie liceum ogólnokształcącego przy istniejącym już zespole szkół.
Licznik odwiedzin
5853400