tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Szkoła na medal
Szkoła na medal
Napisał Sekretariat   
Tuesday, 01 October 2013

       27 września sztandar naszej szkoły udekorowano Medalem „Pro Memoria”. Odznaczenie ”przyznano naszej szkole za wyjątkowe zasługi na rzecz pamięci o walkach polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, za propagowanie wspomnień o lokalnych miejscach bitew oraz rozpowszechnianie wiedzy o działalności Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych.

         Dla Szkoły to wielki honor a zarazem historyczny moment. Przyznanie medalu to uznanie zasług dyrekcji, zatrudnionych nauczycieli i zaprzyjaźnionych kombatantów, którzy przez proces dydaktyczno-wychowawczy nasycają treściami patriotycznymi wychowanie młodzieży. Przejawia się to zarówno w codziennej pracy jak i podczas okolicznościowych akademii, spotkań z bohaterami walk niepodległościowych, prelekcji historycznych, składania wiązanek w miejscach pamięci, obchodach świąt narodowych i ważnych rocznic patriotycznych. Otrzymanie przez szkołę medalu „Pro Memoria” jest dla nauczycieli potwierdzeniem słuszności wychowania uczniów w duchu patriotyzmu, jest wielkim zaszczytem ale jeszcze większym zobowiązaniem.

         Odznaczenie zostało wręczone podczas obchodów 74. rocznicy bitwy pod Wytycznem, stoczonej pomiędzy żołnierzami Korpusu Ochrony Pogranicza a jednostkami nacierającej Armii Czerwonej. W uroczystości udział wziął m.in. prof. Andrzej Kunert - sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Medalem  Pro Patria został uhonorowany zaprzyjaźniony ze szkołą kpt. Edmund Brożek- prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło we Włodawie, zaś Medal Pro Memoria otrzymała nauczycielka języka polskiego p. Renata Holaczuk.

Ostatnia aktualizacja ( Wednesday, 02 October 2013 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
4075366