tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Laury Modrzewianek
Laury Modrzewianek
Napisał Sekretariat   
Czwartek 10 kwietnia 2014

        3 kwietnia na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie odbył się finał VI Konkursu Slawistycznego zorganizowanego przez Instytut Filologii Słowiańskiej.

     Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty a poświęcony był specyfice i odmienności kultury, zwyczajów, obrzędów, sposobów świętowania krajów słowiańskich. I miejsce zajęły w nim uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego we Włodawie: Dorota Książek, Natalia Galewska i Agnieszka Torbicz. Modrzewianki perfekcyjnie przygotowały prezentację zatytułowaną „Ręcznik obrzędowy między sacrum a profanum”. Wystąpienie uczennic składało się z widowiska wzbogaconego multimedialną prezentacją oraz krótkiego wykładu dotyczącego historii, wyrobu, przeznaczenia i symboliki ręcznika. Ręcznik bowiem nie jest kawałek zwykłego materiału. Towarzyszył on człowiekowi nieustannie, od narodzin aż do śmierci. Obrazował granicę, którą człowiek przekracza, aby wejść w kolejny etap życia. Ręcznik był także najpopularniejszy prezentem, dlatego też uczennice obdarowały publiczność zakładkami imitującymi ręcznik zdobiony pereborem. Do konkursowych zmagań dziewczęta  przygotowywały się pod okiem p. Urszuli Kalenik i p. Renaty Holaczuk. W zbieraniu materiałów do prezentacji niezwykle pomocni byli pracownicy Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego a także rodzice uczennic.

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Powiat włodawski
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
5848528