tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Lekcje historii lokalnej
Lekcje historii lokalnej
Napisał Sekretariat   
Czwartek 23 października 2014
     29 września delegacja uczniów pod opieką dyrektora szkoły p. Eugeniusz Omelczuka uczestniczyła w Starym Załuczu w  uroczystościach odsłonięcia i poświęcenia pomnika pamięci poległych żołnierzy 7 Lotnego Oddziału AK „Nadbużanka”, którzy zginęli 12 marca 1944 r. Wśród wielu przybyłych gości był m.in. uczestnik tamtej bitwy sprzed 70 lat – ppłk Stanisław Pasikowski „Tygrys”.

 


 


     30 września klasy mundurowe z naszego liceum, nauczyciele i dyrektor szkoły p. Eugeniusz Omelczuk wzięli udział w uroczystych obchodach 75 rocznicy bitwy pod Wytycznem, które odbyły się przy odrestaurowanym Kopcu Chwały. Należy przypomnieć, że podczas tej bitwy, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa pod Wytycznem była ostatnim starciem Wojska Polskiego z siłami  radzieckimi obronie polskich Kresów wschodnich.

Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń,. Wśród odznaczonych był dyrektor naszej szkoły p. Eugeniusz Omelczuk,  który otrzymał Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Medal ten nadawany jest osobom i jednostkom organizacyjnym za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa Narodu Polskiego, a także opiekę nad tymi miejscami

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie

W skrócie
Czy chcesz się włączyć w rozwój ZSZ NR 1 i II LO we Włodawie? Wstąp w szeregi uczniów naszej szkoły. Zapoznaj się z nowymi zasadami rekrutacji.
Licznik odwiedzin
5855298