tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Modrzewiaku
Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Modrzewiaku
Napisał Sekretariat   
Poniedziałek 15 grudnia 2014

     Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone corocznie 3 grudnia, a ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.


 

     Tego właśnie dnia – 3 grudnia 2014 roku  –  w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1
i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie odbył się popremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Rafał Wilk - Człowiek ze stali, poświęconego dwukrotnemu złotemu medaliście igrzysk paraolimpijskich.

Rafał Wilk jest dwukrotnym mistrzem paraolimpijskim. Podczas XIV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie zdobył dwa złote medale w kolarstwie szosowym w kategorii H3 (tzw. handbike): w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego. Swoją dominację w tej dyscyplinie potwierdził w 2013 i 2014 roku zdobywając złote medal na kolarskich mistrzostwach świata. W 2012 roku został uhonorowany tytułem najlepszego niepełnosprawnego sportowca roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej.

Twórcy filmu „Rafał Wilk - człowiek ze stali” prezentują sylwetkę sportowca
o niespotykanej sile, odwadze, inteligencji i woli walki. Rafał Wilk w młodości odnosił sukcesy na żużlowym torze. Po wypadku w 2006 roku stracił władzę w nogach. Wielomiesięczna rehabilitacja, wiara oraz wewnętrzna siła pozwoliła Rafałowi Wilkowi powrócić do tego, co najbardziej kocha, czyli sportu.

Włodawski pokaz poprowadził producent i współscenarzysta filmu - Robert Szaj - wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, współtwórca sportowych sukcesów niepełnosprawnych sportowców na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie, autor albumów fotograficznych i książek, producent filmów dokumentalnych, dziennikarz, ekonomista, niezwykle aktywny popularyzator astronomii i nauk ścisłych.

Gościem specjalnym pokazu był Artur Koch – prezes Stowarzyszenia "Łączmy siły" we Włodawie.

Imprezą towarzyszącą projekcji filmowej była wystawa fotograficzna „Igrzyska Paraolimpijskie Soczi 2014” autorstwa Roberta Szaja.

Warto odnotować, że również w roku ubiegłym, w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Natalia”, prezentującego sylwetkę Natalii Partyki, złotej medalistki igrzysk paraolimpijskich w Atenach, Londynie i Pekinie.

Pan Robert Szaj odwiedził Włodawę po raz drugi odpowiadając na zaproszenie Mirosława Trociuka, wicedyrektora w ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie.

Ostatnia aktualizacja ( Poniedziałek 15 grudnia 2014 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
5852407