Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie

      Jest  mi bardzo miło, już po raz trzeci, zaprosić wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do udziału w wakacyjnej akcji czytelniczej „Paszporty czytelnicze 2023”. Okres wakacji to sprzyjająca pora by sięgnąć po ciekawe książki spoza obowiązującego kanonu lektur szkolnych.

      W tym roku, aby uzyskać symboliczny „Paszport czytelniczy” oraz otrzymać nagrody książkowe zmieniamy zasady udziału. Poznaj je, żebyśmy we wrześniu bieżącego roku, wszyscy razem, na uroczystym spotkaniu mogli podzielić się wrażeniami z najciekawszych przeczytanych książek.

Zasady udziału:

  1. Pobierz w bibliotece „Paszporty czytelnicze” do dnia 20 czerwca 2023r.
  2. Po przeczytaniu książek uzupełnij pobrany druk.
  3. Napisz krótką recenzję 1. książki, która najbardziej Ci się podobała. Pracę dostarcz
    do biblioteki szkolnej w pierwszym tygodniu września.
  4. Dodatkowo, na spotkanie podsumowujące (data zostanie ogłoszona we wrześniu) przygotuj krótką wypowiedź ustną zachęcającą innych uczniów do przeczytania wybranej przez siebie książki (jednej lub kilku).
  5. Najlepsze recenzje oraz wypowiedzi zostaną nagrodzone.
  6. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe „Paszporty czytelnicze 2023”.
  7. Uroczyste spotkanie będzie okazją do ciekawych rozważań o literaturze młodzieżowej.

                Zapraszam wszystkich czytelników do udziału w akcji, życzę ciekawych wyborów i mile spędzonego czasu z lekturą – opiekun akcji, Halina Karpiuk.

                Dodatkową „literacką zachętą” niech będą słowa naszej noblistki Olgi Tokarczuk zawarte
w jej książce „Dom dzienny, dom nocny”:

                Jaka to rozkosz, jaka słodycz życia – siedzieć w chłodnym domu, pić herbatę, pogryzać ciasto i czytać. Przeżuwać długie zdania, smakować ich sens, odkrywać nagle w mgnieniu sens głębszy, zdumiewać się nim i pozwalać sobie zastygać z oczami  wklejonymi w prostokąt szyby. Herbata stygnie w delikatnej filiżance; nad jej powierzchnią unosi się koronkowy dymek, który znika w powietrzu, zostawiając ledwie uchwytny zapach. Sznureczki liter na białej stronie książki dają schronienie oczom, rozumowi, całemu człowiekowi. Świat  jest przez to odkryty i bezpieczny. Okruszki ciasta wysypują się na serwetę, zęby dzwonią leciutko o porcelanę. W ustach zbiera się ślina, bo mądrość jest apetyczna jak drożdżowe ciasto, ożywiająca jak herbata”.

 

Skip to content