Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie

„Bądź eko!”

To tytuł projektu proekologicznego, który będzie realizowany w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie pod patronatem Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu we Włodawie. Kwota dofinansowania pozyskanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich to 5 tys. 500 zł.

 Dzięki tym funduszom biblioteka szkolna będzie działała w tym roku jako „ekologiczna biblioteka”. Wniosek o wsparcie z FIO napisała Pani Agnieszka Czuj, nauczyciel-bibliotekarz w ZSZ Nr 1 i II LO. Projekt realizowany będzie przez wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza, którego Pani Agnieszka jest opiekunką. Jednym z jego założeń jest ochrona ptaków. – Na placu szkolnym mamy wysokie drzewa, a nie ma w nich dziupli. Pomyśleliśmy, że można by zbudować domki lęgowe dla ptaków i na tych drzewach je zawiesić. Ten pomysł poparł jeden z ekologów. Mówił, że drzew jest wystarczająco dużo wokół szkoły nie tylko dla wróbli, ale też dla sikorek, nietoperzy, czy jeżyków – wyjaśnia koordynatorka projektu. Powstanie około dziesięciu domków. Otwory wejściowe będą miały różną wielkość, aby zmieściły się w nich różne gatunki ptaków. W jednym z takich domków zostanie zamontowana kamera, dzięki której życie codzienne ptasiej rodziny można będzie obejrzeć pod specjalnym linkiem zamieszczonym na stronie internetowej ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie. Mamy nadzieję, że na wiosnę jakaś ptasia rodzina zamieszka w jednym z domków, a jej codzienne życie zaciekawi nie tylko uczniów naszej szkoły, ale całą społeczność włodawską. 
Domki dla ptaków zbudują uczniowie podczas warsztatów stolarskich zorganizowanych w ramach projektu. Poprzedzi je prelekcja na temat ochrony ptaków, ich zimowania oraz dokarmiania w tym trudnym dla nich czasie. Druga grupa uczniów będzie uczestniczyła w warsztatach „Tworzenia lasów w szkle”. Ponadto w bibliotece powstanie kącik czytelniczy z nowymi stolikami i fotelami do spędzenia wolnego czasu. Na zakończenie projektu zaplanowano spotkanie z pisarzem, który podejmie tematykę ekologiczną.

Skip to content