Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie

Jedziemy do Grecji, a później do Włoch

     W piątek (4 czerwca) nasi uczniowie zakwalifikowani do wyjazdu na dwutygodniowe praktyki w Grecji przeszli test na COVID-19. W niedzielę, tuż po godzinie 4 wyruszamy w drogę. Jedziemy autokarem, a do pokonania mamy ponad 2 tys. kilometrów. Życzcie nam szerokiej drogi i udanego pobytu. Do wyjazdu szykuje się już także grupa licealistów, która z kolei będzie podbijała Włochy.

wg1.jpg

     Praktyki w kilku greckich firmach odbędzie w sumie 58 uczniów Modrzaka, którzy kształcą lub kształcili się (bo niektórzy z nich są już tegorocznymi absolwentami) w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik pojazdów samochodowych, oraz technik informatyk.

 Wyjazd do Grecjiwg3.jpg

    To kolejny wyjazd naszych uczniów na praktyki do greckich firm. Możliwy jest dzięki współpracy Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie z Golden Sun Mobility Center Single Member P.C. – organizacją, która specjalizuje się w przyjmowaniu uczniów na praktyki w ramach mobilnościowych programów unijnych, w tym przede wszystkim w ramach sektora kształcenia i szkolenia zawodowego. Poprzez tę współpracę nasza młodzież może zobaczyć, jak działają firmy za granicą, porównać je z branżami funkcjonującymi w naszym kraju, a także zaobserwować, co je łączy, a co dzieli. Takie doświadczenie i wiedza z pewnością podniosą kompetencje zawodowe uczniów, ułatwią im start w dorosłe życie i odnalezienie się na rynku pracy.

    Kolejnymi zaletami tego wyjazdu są: nauka języka obcego, komunikatywności, elastyczności, samodzielności, a także odpowiedzialności, umiejętności pracy w grupie i zarządzania sobą w czasie. Na szczęście nauka nie zajmuje całego dnia i jest też czas na odpoczynek, zwiedzanie oraz poznawanie tamtejszej kultury.

    20 czerwca na podbój Włoch pojedzie z kolei 20-osobowa grupa naszych licealistów. Ten wyjazd jest możliwy dzięki współpracy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie z włoską szkołą Gimnasio Quarto d’Altino. Młodzież czeka nie lada wyzwanie, gdyż Włochy są krajem o odmiennej kulturze, obyczajach, języku i mentalności. Z pewnością będzie to dobra lekcja radzenia sobie w innych warunkach oraz zwiększenia otwartości i tolerancji w stosunku do odmiennych kultur i społeczeństw. Modrzacy podszlifują język angielski i będą uczyli się języka włoskiego. Wezmą udział w zajęciach psychologiczno-pedagogicznych z elementami doradztwa zawodowego, kulturowego i językowego. Na zakończenie otrzymają certyfikaty potwierdzające nabycie nowych kompetencji.

    W tym roku do Włoch pojedzie jeszcze jedna grupa licealistów. Kolejny wyjazd planowany jest jesienią. Już rozpoczęły się zapisy uczniów.

    Zagraniczne staże to nie tylko podnoszenie kompetencji młodzieży, to również rozwój szkoły, podpatrywanie modelu nauczania w innych krajach i doskonalenie go u siebie. Dzięki temu nauka w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym odbywa się na europejskim poziomie, a to przedkłada się na rosnący autorytet w środowisku lokalnym, wśród rodziców i potencjalnych partnerów.

Skip to content