Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie

Modrzacy szukali odpowiedzi na trudne historyczne pytania

Włodawa – Sobibór. Miejsce Pamięci i Edukacji – to tytuł projektu, jaki został zrealizowany w szkołach na terenie powiatu włodawskiego przez Stowarzyszenie „Bramy Pamięci Sobibór – Włodawa”. Uczestniczyła w nim również młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego. Program zakładał wizyty edukacyjne uczniów w Muzeum Zespole-Synagogalnym we Włodawie oraz w Muzeum w Sobiborze.

– Choć od zakończenia II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, to jednak jej skutki zmuszają człowieka do szukania odpowiedzi na pytania: dlaczego kilkuwiekowa historia społeczności Żydów włodawskich dobiegła końca w Sobiborze? Dlaczego do tego doszło i jak to było możliwe? Dlaczego człowiek zdolny jest popełniać tak straszne zbrodnie i czemu to, co się wydarzyło, jest wciąż ważne dla kolejnych pokoleń? Do Sobiboru pojechaliśmy nie tylko po to, aby zdobyć wiedzę na temat historii obozu i zagłady Żydów oraz zrozumieć, dlaczego doszło w tym miejscu do ludobójstwa. Wizyta na terenie byłego obozu była również okazją do zadania sobie pytania o to, jak ja bym się w takiej sytuacji zachował. Jak powinienem postępować, by to się nie powtórzyło – mówił Mariusz Czuj, nauczyciel historii w ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie oraz wiceprezes Stowarzyszenia Bramy Pamięci Włodawa-Sobibór podczas podsumowania projektu.

To tylko część pytań, na które nasi uczniowie, wspólnie z edukatorami i opiekunami próbowali znaleźć odpowiedź podczas pobytu w muzeach. Niewykluczone, że te dodatkowe lekcje historii w placówkach muzealnych będą realizowane cyklicznie, gdyż wciąż zbyt mało jest działań mających na celu edukację i upowszechnianie wiedzy na temat wielokulturowej historii Włodawy i okolic.

Projekt został sfinansowany przez Fundację Ledor Wador i Fundację Forum Dialogu.

Skip to content