Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie

Niezwykłe spotkanie Aleksandry Żmudy z „Nadbużańską Frazą”

Niezwykłe spotkanie Aleksandry Żmudy z „Nadbużańską Frazą” w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie

Biblioteka szkolna ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie od wielu lat realizuje cykl spotkań pt. „Hobbyści w bibliotece” promując różnorodne pasje i zainteresowania uczniów. Taką osobą bez wątpienia jest Ola Żmuda – uczennica wielu talentów.  Oli spotkanie  z lokalnymi pisarzami było okazją do zaprezentowania jej poetyckiej pasji.

Oto jak sama Ola zrelacjonowała to niezwykłe wydarzenie:

Dnia 16 kwietnia 2024 roku miałam przyjemność po raz kolejny gościć na spotkaniu grupy poetyckiej „Nadbużańska Fraza” w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Odczytałam mój ostatnio napisany wiersz „Z miodu i szkła”. Utwór wywołał niezwykłą dyskusję. Usłyszałam wiele pozytywnych informacji zwrotnych, pełnych podziwu i oczarowania. Słuchaczom podobał się kontrast minimalistycznego wiersza z ogromnym przekazem oraz moje spojrzenie na otaczający świat. Zebrane osoby zostały następnie poproszone o własną interpretację utworu. Z zainteresowaniem słuchałam jak myśli odbiegały oraz łączyły się z tym, co próbowałam przekazać. Na koniec, przedstawiłam moją własną perspektywę spojrzenia na wiersz. Dopełnienie interpretacji utworu stanowił mój rysunek. Każdy mógł wziąć pracę w dłonie i dokładnie się przyjrzeć. Nie zabrakło miłych, pełnych uznania komentarzy.

W utworach poetyckich najwspanialsze jest to, że każdy może odczytać je na własny sposób. Każda interpretacja jest właściwa. Może pojawić się nowa myśl, która da początek czemuś zmieniającemu świat na lepsze.

Wkrótce odbędzie się premiera „Zeszytu poetyckiego 2024” wydanego przez grupę poetycką „Nadbużańska Fraza”. Jest to kolejne wydanie wierszy poetów stowarzyszenia. Bardzo mi miło, że w tym roku pojawią się tam również moje utwory, w tym wspomniany wyżej wiersz „Z miodu i szkła” oraz „Ocean Przestrzeni”. „Zeszyt poetycki 2024” dostępny będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie oraz w naszej bibliotece szkolnej.

Serdecznie zachęcam do refleksji:

Aleksandra Żmuda 

Z miodu i szkła 

Beztroska pogoń za pięknością 

Rozmaitych nacji pragnienie

Dotknięcie poza rzeczywistością 

Przyćmiewa mgłą złudzenie

 

Topiona z miodu i szkła 

Istota pochłania ufne oczy

Skrywa ostry okruszek serca

Bezbarwności plaga kroczy 

 

Czemuż gaśnie buzia rumiana?

Któż rozmył wartość ludzi?

Wyssana z duszy, połknięta cała

Jak łza wyschnięta nie wróci?

Skip to content