Szlachetna Paczka 2023 r.
ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie wraz z Miejskim Przedszkolem Nr1 i Powiatowym Urzędem Pracy we Włodawie zaangażowało się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. W tym roku wsparciem została objęta Rodzina Pani Wiktorii. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące potrzeb Rodziny.
Kategoria wyboru – zdarzenie losowe
Kod rodziny LBE- 6486 – 116589
Pani Wiktoria – 32 lat
Syn Kamil – 4 lat
Teść Jerzy – 65 lat
Historia Rodziny
Rodzina pani Wiktorii składa się z jej syna Kamila oraz pana Jerzego – ojca jej partnera, który obecnie przebywa w zakładzie karnym. Pani Wiktoria zajmuje się domem, wychowuje syna oraz opiekuje się niepełnosprawnym teściem. Kamil chodzi do przedszkola. Niestety tylko do godziny 13:00. Dalsze godziny są płatne, a w tym momencie rodzina nie jest w stanie ich opłacić. Dodatkowo w przedszkolu wymagane jest własne wyżywienie, co generuje dodatkowe koszty. Pani Wiktoria kończy również kurs prawa jazdy. Jest zdeterminowana, ponieważ pozwoli to na lepszą komunikację oraz zdobycie pracy. Wtedy Kamil będzie mógł być w przedszkolu w większej liczbie godzin. Obecna sytuacja jest sumą wcześniejszych wydarzeń. Nagła nieobecność pana Marka, następnie udar pana Jerzego oraz jego nieszczęśliwy upadek, który spowodował niepełnosprawność. Urodzenie dziecka było szczęśliwym momentem, i tu szczęście się skończyło. Partner w więzieniu, teść na wózku, małe dziecko w domu i brak środków do życia. Wcześniej żyło im się skromnie, lecz szczęśliwie. Oboje pracowali, mieli środki do życia. Mieli plan wyjechać za granicę i zacząć nowe życie. Pani Wiktoria chciałaby już zdać kurs prawa jazdy oraz zdobyć nową pracę. Jest to możliwe i jest bardzo zdeterminowana. Czeka również na moment wyjścia partnera z zakładu karnego, aby ten mógł się określić, jak widzi ich wspólną przyszłość. Pani Wiktoria zakłada również kontynuowanie swojego dalszego życia tylko i wyłącznie z Kamilem, z dala od partnera. Kobieta jest bardzo zdeterminowana, aby poczynić diametralne zmiany w swoim życiu. Jest pełna nadziei, uśmiechnięta. Dobre stosunki z sąsiadami i wspólne pomaganie sobie nawzajem pokazuje jaką osobą jest pani Wiktoria: młodą, empatyczną, potrzebującą wsparcia do dalszego działania.
Codzienność Rodziny
Codzienność to ciągła rutyna. Rano pani Wiktoria zaprowadza Kamila do przedszkola. Wcześniej musi przygotować mu posiłki na cały dzień, ponieważ przedszkole nie zapewnia wyżywienia. Następnie zajmuje się domem i teściem. W międzyczasie kończy również kurs na prawo jazdy. Około godziny 13:00 musi odebrać Kamila, następnie powrót do domu i spędzanie czasu razem. Brak pana Marka rekompensowany jest spędzaniem czasu z dziadkiem Jerzym. Rodzinę odwiedzają również znajomi i rodzina. Sytuacja finansowa jest trudna. Rodzina utrzymuje się z 500+, zasiłku okresowego w kwocie 550 zł oraz renty chorobowej pana Jerzego w kwocie 2000zł. Miesięczny przychód wynosi więc 3050zł, co przy wydatkach na poziomie około 1443,67 zł daje 402zł dochodu na osobę miesięcznie. Utrzymać koniec z końcem pomaga rodzinie znajomi i rodzina. Najtrudniejszym jest właśnie borykanie się z finansami. Pani Wiktoria jest jednak zdeterminowana i walczy o lepsze jutro. Napędem do tej walki jest jej syn Kamil. To dla niego nie poddaje się. Pani Wiktoria wdzięczna jest za zdrowie swoje i swojego syna. To, że mają siebie. Marzą o byciu razem, zbudowaniu pełnej rodziny. Wyjście pana Marka z zakładu karnego, przestawienie jego priorytetów oraz wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszego jutra. To jest to, co pani Wiktoria widzi w najbliższej przyszłości. Jej determinacja jest w stanie spełnić te marzenie.
Trzy kluczowe potrzeby Rodziny
- Żywność.
- Odzież.
- Chemia.
Szczególne upominki:
Wiktoria: Miły w dotyku komplet – czapka zimowa i komin plus rękawiczki. Jasne kolory.
Kamil: Samochód z przyczepą.
Jerzy: Zegarek/ budzik ze wskazówkami. Czytelny.
Żywność trwała: herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, owoce i warzywa w puszkach, płatki śniadaniowe.
Środki czystości: mydło, żel myjący, szczoteczka do zębów, szampon, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyn do płukania tkanin, podpaski/tampony, płyny czyszczące (antybakteryjne z chlorem),
Odzież:
Kamil: kurtka (zimowe), rozmiar 122 cm. Uwagi: odblaskowe z racji mieszkania na wsi. Czapka i komin na 5/6 lat.
Wiktoria: kurtka (zimowe) rozmiar XXL. Kurtka z kapturem, krótka, jaśniejsze kolory, rozmiar 48. Krępa budowa ciała.
Bluza, rozmiar XXL, stonowane kolory, bluza rozpinana.
Dres, ciemne kolory, legginsy.
Jerzy : dres, rozmiar M, rozpinana bluza, sylwetka normalna, stonowane kolory.
Buty:
Wiktoria – sportowe, ciemne kolory, rozmiar 39 ; Baleriny czarne do chodzenia latem; kozaki – ciemne, na koturnie lub obcasie.
Kamil: kozaki / buty zimowe, rozmiar 28/29.
Jerzy: kapcie (domowe), rozmiar 42.
Materiały szkolne:
Zeszyty, farbki, papier kolorowy, plecak, bloki, klej, plastelina, piórnik, nożyczki, przybory do pisania, wyprawka do przedszkola dla pięciolatka.
Wyposażenia mieszkania:
Kołdra, koc, pościel (poszwy i prześcieradło) w rozmiarze 160 X 200 cm, ręczniki zwykłe 70×140 cm i kuchenne 50×90 cm.
Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego:
sokowirówka, frytkownica beztłuszczowa. Sprzęty te są potrzebne do przygotowywania posiłków dla Kamila. Przedszkole nie zapewnia wyżywienia. Stary piekarnik pobiera dużo prądu podczas przygotowywania małej ilości posiłków.
Inne potrzeby materialne:
Karma dla kota, komoda z szufladami dla dziadka Jerzego ok. 70x40x120 cm. Obecnie dziadek trzyma ubrania w małej szafce. Szafka kuchenna z szufladami: wymiar od 40 do 60 cm. Sztućce i przybory kuchenne trzymane są w pojemnikach na blacie kuchennym.
"Lepiej zużywać się niż rdzewieć."
Denis Diderot