tarcza header image
Start arrow Samorząd Uczniowski arrow Wycieczka do Kozłówki i Lublina
Wycieczka do Kozłówki i Lublina
Napisał Sekretariat   
Środa 15 listopada 2017
     W dniu 10 listopada 2017 roku odbyła się wycieczka do Kozłówki i Lublina zorganizowana przez Samorząd Szkolny działający przy ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie. Kozłówka – wieś w Polsce położona w północnej części województwa lubelskiego. Znajduje się tutaj zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich oraz Kozłowiecki Park Krajobrazowy. Pałac w roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. Przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego w latach 1897–1914. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.
     Miła Pani przewodnik zapoznała nas z historią pięknego pałacu i znamienitej rodziny Zamoyskich. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem wspaniałych obrazów, pięknych stylowych mebli, prześlicznej porcelany i ogólnego bogactwa. Zazdrościliśmy żyjącym potomkom rodu Zamoyskich, którzy zachowali prawo do przebywania w tym niesamowitym miejscu przez dwa miesiące w roku. Mimo niesprzyjającej aury zwiedziliśmy też wspaniały ogród i pałacową kapliczkę z komnatą Prymasa Wyszyńskiego.
    W pawilonie północnym mieści się jedyna w Polsce i nie znana w innych krajach europejskich Galeria Sztuki Socrealizmu. Ta niezwykła wystawa ma charakter polityczno-dydaktyczno-artystyczny, gdyż przez umiejętnie dobrane eksponaty ostrzega przed wszelkimi przejawami sztuki sterowanej przez rządy totalitarne. Galeria prezentuje najciekawsze prace ze znajdujących się w Muzeum wielkich zbiorów sztuki 1. połowy lat 50., które liczą ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła czołowych polskich artystów. Swoistym dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki: Bolesława Bieruta (z Lublina), autorstwa Bronisława Kubicy, Włodzimierza Lenina (z Poronina) (http://www.muzeumzamoyskich.pl/socrealizm)
      Następnie udaliśmy się do Lublina. Byliśmy umówieni z Panią Anną Nowak, aktorką Teatru im. Osterwy w Lublinie. Pani Ania przez ponad dwie godziny oprowadzała nas po zakamarkach teatru opowiadając jego historię, związane z nim legendy i różne anegdoty.
      Dowiedzieliśmy się jak się robi peruki, jak się szyje kostiumy i w jakie przesądy wierzą aktorzy. Byliśmy za kulisami, na scenie, w garderobie. Kilku odważnych uczniów poddało się dobrowolnej charakteryzacji. Efekty – oceńcie sami. Pani Anna pokazała nam jak zrobić wiatr czy burzę z piorunami. Chodziliśmy po scenie, gdzie dwie godziny wcześniej aktorzy mieli próbę do wieczornego przedstawienia i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie…
      Wieczorem zasiedliśmy ponownie na widowni teatru w roli widzów. Oglądaliśmy komedię Wiliama Szekspira pt. „ Sen Nocy Letniej”. Zdobyta wcześniej wiedza dotycząca pracy aktorów oraz fakt, że poznaliśmy pewne tajniki teatru sprawiły, że tym razem patrzyliśmy na scenę z zupełnie innej perspektywy. Opiekun Samorządu Uczniowskiego Beata Opalińska-Jarząbek Włodawa, 13. 11. 2017r.
Ostatnia aktualizacja ( Sobota 2 grudnia 2017 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

W skrócie
Pierwszą szkołą zawodową we Włodawie była, utworzona w 1929 r. przy Sierocińcu im. Tadeusza Kościuszki, Sejmikowa Szkoła Rzemiosł Sejmiku Włodawskiego. Posiadała ona internat i mieściła się w dzisiejszym budynku oddziału internistycznego Szpitala Powiatowego.
Licznik odwiedzin
5532536