tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Podsumowaliśmy nasze projekty
Podsumowaliśmy nasze projekty
Napisał Sekretariat   
Wtorek 6 listopada 2018

      30 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch projektów realizowanych w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i Ii Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie. Projekty dofinansowane były ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura na lata 2016-2018, którego lokalnym operatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

    Wśród zaproszonych gości byli: przedstawicielka CSK w Lublinie dr Agnieszka Drewniak, opiekun projektów Agnieszka Jarmuł, pedagodzy, emerytowani nauczyciele, uczniowie, partnerzy i przyjaciele projektów, rodzice. Autorką i koordynatorka projektu „Nad Bugiem – życie, sztuka i prynuka” była pani Renata Holaczuk, wspierana przez panią Urszulę Kalenik.

     Partnerzy tego projektu to: Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi oraz Koło Gospodyń Miejskich we Włodawie „Zosie Samosie”. „Len i wełna – chata krasy” pełna” to projekt opracowany i koordynowany przez panią Małgorzatę Kostkę w partnerstwie z Miejską Biblioteką Publiczną we Włodawie, Stowarzyszeniem Aktywizacji Polesia Lubelskiego, Kołem Gospodyń Miejskich we Włodawie „Zosie Samosie”.

    Dzięki projektom uczennice zarówno liceum ogólnokształcącego, technikum hotelarskiego i technikum żywienia i usług gastronomicznych miały możliwość poznawania kultury i obyczajów nadbużańskiej ziemi oraz realizowania swoich artystycznych pasji. Udział w projektach pokazał młodym ludziom możliwości twórczego zagospodarowania wolnego czasu. Uczniowie, w ramach projektu „Len i wełna – chata krasy” pełna” podczas wielogodzinnych warsztatów, uczestniczyli w wieloetapowym procesie uprawy a następnie obróbki lnu i wełny, uczyli się międlić len, prać wełnę, prząść, a następnie tkać, wyszywać, robić na drutach, szydełku. Warsztaty odbywały się między innymi w Hołownie – w Krainie Rumianku i w gospodarstwie specjalizującym się w hodowli owiec w Ratajewiczach. Efektem tych działań są nie tylko piękne robótki ale też ogromny album dotykowy, wzbogacony o zdjęcia z zajęć warsztatowych – między innymi „Selfie z owieczką” Uczestniczki drugiego projektu poznawali nadbużańskie obyczaje podczas wyjazdu edukacyjnego do Muzeum Wsi Lubelskiej, następnie w holeńskim skansenie przez jeden dzień żyły tak, jak żyły ich prababcie 100 lat temu. Było więc, palenie pod kuchnią, trzepanie chodników, pranie na tarze,grabienie siana, wyciąganie płótna, dojenie krowy, lepienie i pierogów, wicie wianków, mycie nóg pod studnią i wyjście do kościoła z butami w ręku...Wiejskie życie dziewcząt zostało uwiecznione na filmie i na zdjęciach. Premiera filmu „Powrót do przeszłości – prace i dnie holeńskich mieszkańców” odbyła się na podsuwaniu projektów, wystawa zaś prezentowana była w skansenie w Holi i obejrzało ją kilka tysięcy osób. Uczestniczki projektu uczyły się również robić różne rodzaje nadbużańskich motanek a swoje umiejętności pokazywały na zajęciach dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Uczennice ZSZ NR 1 i II LO we Włodawie prezentowały także swoje talenty na stoiskach przygotowanych na festynie Kresowe Smaki i Talenty, Jarmarku Holeńskim czy Festiwalu Trzech Kultur. Za zaangażowanie, pasje etnograficzne i rękodzielnicze umiejętności uczestnicy obu projektów otrzymali nagrody i Certyfikaty Młodego Edukatora.

Ostatnia aktualizacja ( Czwartek 15 listopada 2018 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Powiat włodawski

W skrócie
Pierwszą szkołą zawodową we Włodawie była, utworzona w 1929 r. przy Sierocińcu im. Tadeusza Kościuszki, Sejmikowa Szkoła Rzemiosł Sejmiku Włodawskiego. Posiadała ona internat i mieściła się w dzisiejszym budynku oddziału internistycznego Szpitala Powiatowego.
Licznik odwiedzin
5829284