tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow HAPPENING Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA
HAPPENING Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA
Napisał Sekretariat   
Środa 19 maja 2010

           12 maja do naszej szkoły przybyła delegacja posłów z Warszawy z czasów Sejmu Wielkiego. A jako że rano rozesłano wici po szkole, na spotkanie z nimi przybyły nieprzebrane i niezliczone tłumy zainteresowanej młodzieży, które zgromadziły się na długiej przerwie na korytarzu szkolnym na pierwszym piętrze.

          

          Uczniowie naszej szkoły – świeżo upieczony absolwent – Ryszard Lipiński z III e oraz Piotr Motwicki z II a, Grzegorz Karpiuk z I b, Michał Nowosad z II a i Damian Zaprzaluk z III Ti – przepięknie ubrani w tradycyjne szlacheckie żupany, kontusze, czapy z piórami, z szablami przy boku oznajmili wszem i wobec radosną nowinę uchwalenia  Konstytucji
3 - go Maja Roku Pańskiego 1791. Następnie uroczyście odczytali odezwę do narodu polskiego oraz preambułę Ustawy Rządowej.


          
Spotkało się to z niesamowitym entuzjazmem i aplauzem zgromadzonej młodzieży. Zewsząd brzmiały głośne brawa oraz okrzyki: „Wiwat Maj! Trzeci Maj!”, „Wiwat Król! Wiwat wszystkie stany!”.


         
Nie obyło się, oczywiście, bez protestacyjnych wystąpień zuchwałych zdrajców ojczyzny, ale szybko uporano się z nimi i przywołano ich do porządku.


         
Na zakończenie tego jakże radosnego i podniosłego w nastroju wydarzenia, warszawscy posłowie wręczyli przedstawicielom wszystkich stanów społeczności szkolnej kopię oryginalnego tekstu Konstytucji 3-go Maja.

          Organizatorem tego happeningu był P. Sławomir Potapczuk – nauczyciel historii w naszej szkole.


Relację z jego przebiegu zdała Wam P. Renata Sidoruk.Ostatnia aktualizacja ( Czwartek 27 maja 2010 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
6182005