tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Wizyta w Wileńskiej Szkole Średniej na Litwie
Wizyta w Wileńskiej Szkole Średniej na Litwie
Napisał Sekretariat   
Piątek 1 października 2010

W dniach 23-25 września 2010 r. delegacja Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego wraz z dyrektorem Eugeniuszem Omelczukiem odwiedziła Wileńską Szkołę Średnią im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie, na Litwie.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące zawarł porozumienie z Wileńską Szkołą Średnią w 2008 roku, kiedy to do Włodawy przyjechali na nasze zaproszenie przedstawiciele szkoły z Wilna wraz z Panią dyrektor Heleną Juchniewicz.

Wileńska Szkoła Średnia im. J. I. Kraszewskiego jest placówką, która ma bogatą historię, sięgającą 1951 r., kiedy to rozpoczęła swoje istnienie siedmioletnia szkoła nr 2. Od stycznia 1952 r. została mianowana szkołą średnią. W 1954 r. klasy przeniesiono do gmachu przy ul. Krakowskiej (obecnie Rugiageliu). Po przyłączeniu Nowej Wilejki do miasta Od 1958/1959 r. otrzymała nazwę Wileńskiej Szkoły Średniej nr 26. Dnia 28 kwietnia 1993 roku przez władze miasta została zatwierdzona decyzja obrać na patrona szkoły J.I. Kraszewskiego. Obecnie w szkole uczy się około 600 uczniów. Do  klas uczęszczają dzieci i młodzież z  grup wiekowych od klasy 1 do klasy 12. Klasy 10-12 są odpowiednikiem naszego liceum ogólnokształcącego.

Celem wyjazdu polskich nauczycieli było więc zacieśnienie współpracy między szkołami, wypracowanie kierunków dalszego rozwijania współpracy w zakresie umacniania więzi z Polakami mieszkającymi w Wilnie oraz wymiana doświadczeń między kadrą pedagogiczną z Polski i Litwy.

Uczestników delegacji przyjęła w szkole bardzo gościnnie Pani dyrektor Helena Juchniewicz. Polska delegacja zwiedzała szkołę oraz uczestniczyła w uroczystościach szkolnych, w których wziął udział także Starosta wileński Jurijus Gridiusko.

Po części artystycznej przygotowanej przez młodzież szkolną pod kierunkiem nauczycieli, odbyło się spotkanie z kadrą pedagogiczną, na którym omawiano warunki pracy w szkole oraz podobieństwa i różnice w strukturach szkolnictwa w Polsce i na Litwie.

Ostatnia aktualizacja ( Piątek 1 października 2010 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
6182024