tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow NASI UCZNIOWIE NA I POWIATOWYM DYKTANDZIE CZYLI O ORTOGRAFII NA WESOŁO
NASI UCZNIOWIE NA I POWIATOWYM DYKTANDZIE CZYLI O ORTOGRAFII NA WESOŁO
Napisał Sekretariat   
Czwartek 28 października 2010

27 października b.r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta we Włodawie odbyło się I Powiatowe Dyktando o tytuł „Mistrza Ortografii Powiatu Włodawskiego A.D. 2010” zorganizowane przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną we Włodawie we współpracy ze Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta oraz Gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy-Zasadniczą Szkołą Zawodową we Włodawie.

 Udział w tej cennej inicjatywie wzięło siedemdziesiąt chętnych osób. Rozpiętość wiekowa uczestników wahała się w granicach od 16 do 80 roku życia.

Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Paulina Łaska z III b, Dominika Zdolska, Anna Sobiecka z I a, Katarzyna Maciejewska z II a, Magda Sidoruk z II e, Karolina Jadwiżuk, Sylwia Pruszkowska, Aleksandra Gonerska, Piotr Motwicki z III a oraz Agnieszka Dejer, Dominika Karwacka i Klaudia Michałowska z III e pod opieką P. Marzeny Puchalskiej i P. Renaty Sidoruk.

Trudny i długi tekst pt. „Abdykacja monarchy” podyktowała piszącym P. Wiesława Leśniewska.

W wyniku pracy komisji konkursowej, w skład której weszli nauczyciele poloniści włodawskich szkół ponadgimnazjalnych, pracownicy Poradni Psych.-Ped. oraz Biblioteki Pedagogicznej we Włodawie, wyłoniono zwycięzców.

Tytuł Mistrza Ortografii zdobył Karol Nazaruk – uczeń I LO we Włodawie, a tytuły Vicemistrzów – Karolina Jadwiżuk – uczennica naszej szkoły, którą jęz. polskiego uczy P. dyr. H. Kononiuk oraz Marta Piróg – uczennica I LO we Włodawie.

Mistrzowie poprawnej polszczyzny otrzymali pamiątkowe dyplomy, cenne i atrakcyjne nagrody rzeczowe, a także gromkie brawa od jury i zgromadzonych licznie uczestników.

Trzeba dodać, że spotkanie uświetnił interesujący wykład wygłoszony przez P. prof. Halinę Pelc z Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii UMCS w Lublinie nt. „Historia ortografii w języku polskim” oraz wystawa książek „Z historii ortografii polskiej” przygotowana przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej we Włodawie.

Uczniowie, którzy w nim uczestniczyli, już dziś deklarują, że w przyszłym roku z wielką chęcią wezmą udział w kolejnej edycji tego przedsięwzięcia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na galerię.

Renata Sidoruk

< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Oferta edukacyjna
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Powiat włodawski

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
6182096