tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Obserwacje astronomiczne z pustyni Atakama
Obserwacje astronomiczne z pustyni Atakama
Napisał Sekretariat   
Niedziela 15 grudnia 2013
    25 listopada 2013 roku, na zaproszenie Szkolnego Koła astronomicznego PULSAR, gościliśmy w naszej szkole astronoma, dr-a Pawła Pietrukowicza, pracownika naukowego Katedry Astrofizyki Obserwacyjnej Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Paweł Pietrukowicz jest adiunktem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
     Uczestniczy w sztandarowym projekcie tej instytucji o nazwie OGLE, którego celem jest wykrywanie zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego w centrum naszej Galaktyki. W swojej pracy koncentruje się na badaniach gwiazd zmiennych, gromad gwiazd oraz populacji gwiazdowych Drogi Mlecznej. Jest również popularyzatorem astronomii i wykładowcą na Uniwersytecie Dzieci.


     Nasz Gość w niezwykle interesującej formie pokazał – ilustrując to własnymi fotografiami - pustynię Atakama, czyli jedno z najlepszych miejsc na Ziemi do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Znajduje się tam kilka czołowych obserwatoriów wyposażonych w najlepsze instrumenty. Właśnie z Chile dokonano licznych odkryć, do których znacząco przyczynili się polscy astronomowie.

Ostatnia aktualizacja ( Wtorek 17 grudnia 2013 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów

W skrócie
Pomysł utworzenia II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie dojrzewał od początku przemian, jakie dokonały się w Polsce w 1989 roku. Jednak dopiero w roku szkolnym 1990/91 można było przystąpić do przygotowania konkretnych projektów otwarcia nowej szkoły. Szczególnie zaangażowani w dzieło tworzenia II LO we Włodawie byli: mgr Józef Pawlin ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 , który kończąc swoja kadencję dyrektorską, za punkt honoru postawił sobie utworzenie liceum ogólnokształcącego przy istniejącym już zespole szkół.
Licznik odwiedzin
4740001