tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow Monika Magier w Brukseli  Laureatka konkursu: Wiedza biletem do Brukseli
Monika Magier w Brukseli  Laureatka konkursu: Wiedza biletem do Brukseli
Napisał Sekretariat   
Czwartek 24 kwietnia 2014

       W dniach 1-2 kwietnia odbył się wyjazd do Brukseli ufundowany przez europosła Zbigniewa Zaleskiego- organizatora konkursu “Wiedza biletem do Brukseli”, którego miałam szczęście zostać laureatką. W sumie uczestników wyjazdu było 51, z czego 24 byli to właśnie laureaci konkursu z liceów i techników różnych powiatów województwa lubelskiego.

 

 

1 kwietnia przybyliśmy do Brukseli około godz. 12. Po zakwaterowaniu w hotelu niedaleko Grand Place- jednego z najpiękniejszych placów w Europie, udaliśmy się na obiad do najstarszej restauracji w Brukseli. Nie obyło się oczywiście bez frytek- dania, z którego słynie Belgia. Oczywiście obiad, zgodnie z renomą miejsca, był wyśmienity.


Zaraz potem udaliśmy się na zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem. Zobaczyliśmy najpiękniejsze miejsca Brukseli: Katedrę św. Michała i św. Guduli, Pałac Królewski, figurkę Manneken Pisa, przepiękny Grande Place, ratusz oraz wiele innych zabytków. Niestety, spacer z przewodnikiem okazał się zbyt szybki, by nacieszyć oko pięknem miasta.


Po zwiedzaniu oraz chwili wytchnienia udaliśmy się na kolację z prof. Zbigniewem Zaleskim, który zorganizował konkurs i ufundował nasz wyjazd. Pan poseł okazał się bardzo miłym i ciepłym człowiekiem- z każdym z laureatów zamienił kilka zdań, pytał nas o wrażenia i samopoczucie oraz przygotował do wizyty w Parlemencie UE przedstawiając rozkład miejsc na sali plenarnej.


            2 kwietnia udaliśmy się do Parlamentu Unii Europejskiej na spotkanie z posłem Zaleskim oraz brefing z posłami z Wielkiej Brytanii. Zagraniczni posłowie byli mile zaskoczeni naszą dobrą znajomością języka angielskiego, co znacznie ułatwiło nam rozmowę. Z chęcią odpowiadali nam na pytania, które głównie dotyczyły stosunku Brytyjczyków do polskich emigrantów oraz kwestii wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Posłowie brytyjscy ciepło wypowiadali się o Polakach oraz zadeklarowali, iż będą starali zapobiec ewentualnemu wystąpieniu ich państwa ze wspólnoty. Po tym spotkaniu udaliśmy się wraz z prof. Zaleskim na zwiedzanie budynku Parlamentu (byliśmy drugą grupą, która mogła zobaczyć go tuż po remoncie).


            Po wspólnej sesji zdjęciowej i obiedzie w centrum miasta, udaliśmy się na lotnisko, by po wyjeździe pełnym wrażeń wrócić do Polski.


Ostatnia aktualizacja ( Czwartek 24 kwietnia 2014 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie

W skrócie

Czy wiesz, że w dniu 1 lutego 1929 r. otwarto Dokształcającą Szkołę Zawodową, była to szkoła koedukacyjna która, mieściła się w gmachu Szkoły Powszechnej nr 1 (ul. Wyzwolenia).Uczyło w niej ośmiu nauczycieli ze szkół powszechnych, nauka trwała 3 godziny dziennie, łącznie – 18 tygodniowo. W roku szkolnym 1937/38 uczęszczało do niej 73 uczniów w następujących zawodach: krawiec, kuśnierz, szewc, kamasznik, czapnik, subiekt, ślusarz, zegarmistrz, fryzjer, stolarz, cieśla, drukarz, introligator, mechanik, murarz, rzeźnik, robotnik dzienny, a także 11 niezatrudnionych.

Licznik odwiedzin
5852461