tarcza header image
Start arrow Aktualności arrow PREZENTACJA PORTALU www.wybierzstudia.nauka.gov.pl
PREZENTACJA PORTALU www.wybierzstudia.nauka.gov.pl
Napisał Sekretariat   
Wednesday, 01 October 2014

 Dlaczego powstał portal „Wybierz Studia”?

 

Uczelnie mają autonomię programową. Mogą tworzyć autorskie programy i kierunki studiów. Studia stają się coraz bardziej specjalistyczne. A młodym ludziom coraz trudniej jest zorientować się w tak szerokiej i zróżnicowanej ofercie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego może w tym pomóc!

·       Portal Wybierz Studia to interaktywna baza informacji o kierunkach studiów we wszystkich uczelniach działających na terenie Polski

·       Portal pomoże znaleźć wymarzone studia – zgodne z zainteresowaniami i uzdolnieniami

·       Podpowie, jakie kryteria maturalne trzeba spełnić, by się na nie dostać

·       Pomoże znaleźć uczelnię blisko miejsca zamieszkania

·       Pokaże, gdzie można studiować z kolegami z różnych krajów i które uczelnie oferują atrakcyjne zagraniczne wyjazdy stypendialne

·       Pomoże wybrać najlepsze studia, a uniknąć nieuczciwej oferty – każdy kierunek studiów ma ocenę: od negatywnej po wyróżniającą

 

Portal Wybierz Studia ruszył 30 września 2014 r.

Dla kogo?

·       Dla wszystkich: Portal jest adresowany do wszystkich, którzy chcą zorientować się w bogatej ofercie uczelni w Polsce i zobaczyć, jak dane kierunki są oceniane przez oficjalne instytucje mierzące jakość studiów i uczelni.

·       Dla licealistów: Wybierz Studia do narzędzie przydatne również przy wyborze przedmiotów rozszerzonych w liceum oraz przedmiotów maturalnych w wersji podstawowej i rozszerzonej – portal pozwala sprawdzić, jakie są wzmagania uczelni na wymarzonym kierunku studiów. I jak dobrać przedmioty na maturę, by mieć jak największy wachlarz możliwości.

·       Dla niezdecydowanych: Portal pozwala rozejrzeć się w ofercie studiów za pomocą rozmaitych kryteriów: ogólnych zainteresowań, typów kierunków (np. nazwa „prawo” daje 11 różnych kierunków studiów!) oraz ich jakości, a także lokalizacji uczelni.

·       Dla tych, którzy patrzą na jakość studiów i szanse na przyjęcie na studia: Osoby szukające dla siebie studiów mogą nie tylko sprawdzić ocenę danych kierunków, ale także jak łatwo bądź trudno jest dostać się na studia – portal zawiera oceny kierunków Polskiej Komisji Akredytacyjnej, uczelnie posiadające status Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących, a także statystyki z naboru z ubiegłego roku.

 

Funkcjonalność, czyli jak to działa?

Podstawowe funkcje: Portal pozwala na wyszukiwanie informacji za pomocą kategorii, które można również ze sobą łączyć: rodzaje uczelni (publiczne, niepubliczne lub kościelne), kierunki studiów, tryb studiów (dzienne lub zaoczne). Ale to nie wszystko:

Dodatkowe funkcje:

·       ci, którzy zastanawiają się, co mogą studiować na podstawie określonych przedmiotów maturalnych, mogą po wybraniu przedmiotów znaleźć orientacyjne informacje o dostępnych kierunkach;

·       ci, którzy nie mają pewności, jakie studia wybrać, mogą szukać po zainteresowaniach – uczelnie oferują wiele nowych, interdyscyplinarnych kierunków, których mogli nie brać pod uwagę;

·       ci, którym zależy na tym, by studiować w określonym miejscu – regionie lub w konkretnej odległości np. od rodzinnej miejscowości – mogą znaleźć studia również w ten sposób.

 

Informacje o portalu:

Jakość danych na portalu

Portal „Wybierz Studia” przedstawia w jednym miejscu informacje z oficjalnych baz dotyczących polskiej nauki – dzięki temu informacje w portalu są rzetelne i stale aktualizowane. Dane pochodzą z systemu POL-on (globalnej bazy danych o szkołach wyższych i jednostkach naukowych w Polsce), Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) oraz z Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), a także od samych uczelni.

Wykonawca: Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) to instytucja, która prowadzi badania i wdraża systemy informatyczne dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prowadzi m.in. system POL-on.

Koszt

408 tys. zł, z czego prace programistyczne to 151 111,58 zł. Portal „Wybierz Studia” łączy w jednym miejscu dane z ogromnych baz danych: POL-on, PKA i KEJN.

Wykonie tak dużego portalu wymagało pogłębionych analiz, m.in. przeglądu istniejących rozwiązań w Polsce i na świecie, a następnie przygotowania danych z różnych baz oraz ich obróbki na potrzeby portalu, a także przygotowania rozwiązań technicznych.

OPI przygotowało kilka wersji portalu, w trakcie prac portal był poddany badaniu na grupie przyszłych użytkowników – uczniów szkół średnich. Portal został poddany również przedwdrożeniowej ocenie eksperckiej wykonanej przez Fundację Projekt: Polska. Ogólnodostępna wersja testowa była konsultowana z uczelniami oraz z innymi zainteresowanymi.

Szczególnie ważne informacje dla kandydatów na studia – np. zawieszenia uprawnień do prowadzenia studiów czy uruchomienie nowego kierunku – będą aktualizowane na bieżąco.

Przepustowość strony

Z portalu może korzystać jednocześnie do 10 tys. użytkowników – drugie tyle z wersji mobilnej portalu.

Ostatnia aktualizacja ( Wednesday, 01 October 2014 )
< Poprzedni   Następny >
Biuletyn Informacji Publicznej w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie
Facebook szkoły
ePUAP2
ePUAP
Dziennik UONET+

Ważne strony
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie
Publiczne Gimnazjum Nr 2 we Włodawie
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Powiat włodawski
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nasz Patron -2 Mazowiecki Pułk Saperów

W skrócie
Czy chcesz się włączyć w rozwój ZSZ NR 1 i II LO we Włodawie? Wstąp w szeregi uczniów naszej szkoły. Zapoznaj się z nowymi zasadami rekrutacji.
Licznik odwiedzin
4030120