Tu możesz obserwować życie ptasiej rodziny!
W budce lęgowej z podłączoną kamerą audio-video na terenie naszej szkoły zagnieździła się sikorka – wyczekiwana od dwóch lat! W tym roku budkę opuściło 6 młodych sikorek.
Sikorka jest częstym mieszkańcem przydomowych ogrodów i miejskich parków. Jest niewielkim mięsożernym ptakiem, który zbliżył się do człowieka. Sezon lęgowy zaczyna się u nich pod koniec kwietnia i trwa do początku lipca. W tym czasie para lęgowa może odchować nawet dwa lęgi w roku. Samica składa od 6 do 14 jaj w gnieździe uwitym z mchu, sierści zwierząt i piór. Jaja są koloru białego, kuliste o długości 1,5 cm.
Jaja wysiaduje tylko samica, a partner w tym czasie przynosi jej pożywienie. Inkubacja trwa około dwóch tygodni. Młode po wykluciu są do 20 dni intensywnie karmione przez oboje rodziców, po czym opuszczają gniazdo. Jednak nie są jeszcze całkowicie samodzielne i rodzice dokarmiają je przez okres 1-2 tygodni.
Obserwacja ptasiej rodziny jest możliwa dzięki sfinanowaniu budki lęgowej z wmontowaną kamerą przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – program Aktywna Lubelszczyzna w ramach projektu „Bądź eko!” w 2021 w roku. Pomysłodawcą i koodynatorem projektu była p. Agnieszka Czuj.
Celem tego projektu była pomoc ptakom poprzez tworzenie miejsc rozrodu. Młodzież pod kierunkiem stolarza zrobiła budki lęgowe i umieściła na terenie szkoły.
Informacje o sikorkach zostały zaczęrpnięte z artykułu Krzysztofa Dudka: „Wszystko o sikorkach”.