Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie

Z pasją odkrywania historii lokalnej

         W dniu 22.02.2024 r w naszej szkole gościł przewodniczący Stowarzyszenia Odkrywców Ziemi Włodawskiej, pan Robert Tokarski.
Młodzież z „Modrzaka” miała okazję w sposób niemalże dosłowny, poznać historię lokalną. Historię, która wydarzyła się na ziemi włodawskiej.
Rozbicie samolotu wojskowego, zaginiona skrzynia carskiego złota, bitwy powstania styczniowego, zaginione osoby po których została tylko książeczka wojskowa czy nieśmiertelnik, fragment gąsienicy czołgu niemieckiego, czy toru z wąskotorówki.
           Spotkanie z pasjonatem historii jakim niewątpliwie jest p. Robert przybliżyło tajniki, zasady działania z wykrywaczem. Przepisy jakie towarzyszą temu zadaniu. Sposoby dokumentowania odkryć.  

          Co istotne, regionalista w sposób szczególny, podkreślił wkład Włodawian w losy Europy, Świata podczas zawirowań historycznych tych niedawnych jak i wcześniejszych.
Znalazły się także przykłady dotyczące działalności patrona Technikum,tj. II Warszawskiej Brygady Saperów pod koniec II Wojny Światowej jak i po jej upływie.

Przygoda z historią to nie tylko lekcja teoretycznej nauki ale także pasja poszukiwania, poznawania i opisywania znalezisk.

 

Małgorzata Oleniak

Skip to content